Kazniva dejanja so izvrševali po vsej Sloveniji, po zaslišanju pri preiskovalnem sodniku pa so bili vsi trije spuščeni na prostost.
Kot je na današnji novinarski konferenci povedal vodja mariborskih kriminalistov Robert Munda, so dva od treh osumljencev prijeli že neposredno po izvršitvi enega od kaznivih dejanj 17. junija, a takrat policisti niso našli dovolj dokazov, da bi ju predali v obravnavo preiskovalnemu sodniku.
Po tem prijetju so kriminalisti izvedli obširno zbiranje obvestil in dokaznih predmetov, s pomočjo nacionalnega forenzičnega laboratorija pa jim je uspelo zbrati dokaze za več vlomov in tatvin. Na podlagi tega so 3. julija vsem trem odvzeli prostost.
Delovali so v dopoldanskem času
Sicer pa je po besedah Munde zanimivo, da je trojica delovala praviloma v dopoldanskem času ter je posamezne objekte, mimo katerih se je vozila, naključno ocenila kot primerne za izvršitev tatvine. Po navadi so najprej pozvonili, če so ugotovili, da ni v hiši nikogar, pa so vanjo, največkrat skozi okno ali balkonska vrata, vlomili. Pri tem so odtujili različne večvredne predmete, kot so zlatnina, elektronske naprave, ukradli so celo glasbene inštrumente.
"Trenutno smo uspešno preiskali deset takšnih vlomov na območju celotne države, pri čemer je bila največja frekvenca storjenih tatvin na območju Maribora, Ptuja in Ormoža. Domnevamo, da je skupina izvršila še več takšnih tatvin, morda celo do 30. Delovali so vse od lanskega avgusta, ko so po naključni zabavi na Obali vlomili v stanovanje, nato pa svoje dejavnosti stopnjevali. Od marca so tako izvrševali tudi po dva ali tri vlome na dan," je dejal Munda.
Škode za 23 tisoč evrov
Po doslej zbranih podatkih so osumljeni povzročili za okoli 23 tisoč evrov gmotne škode, številka pa se bo v nadaljnji preiskavi še povečala. V hišnih preiskavah so policisti našli precej ukradenih predmetov, nekateri pa so bili v tem času verjetno že prodani. Kot je še povedal Munda, je trojica med drugim vlomila v hiši dveh policistov, za omenjene tatvine pa jim grozi do pet let zapora.