Slovenija > Črna kronika
30 ogledov

Slovenijo ogroža nezakonito orožje

"Na trgu je veliko nelegalnega orožja," opozarja Peter Umek. Žurnal24 main
"V Sloveniji je razmeroma strogo urejeno, kdo ima lahko orožje," pravi profesor za kriminalistično psihologijo dr. Peter Umek, "je pa možno pri nas precej poceni kupiti nelegalno orožje."

Tragedij, kot se je zgodila v Moravčah, kjer je v nesreči s strelnim orožjem umrl otrok, pri nas na srečo ni bilo veliko. Zadnja se je zgodila pred nekaj leti, ko je bratec po nesreči ustrelil sestrico. "Kljub temu je takih tragedij preveč," pravi Peter Umek s Fakultete za varnostne vede. "Glavni vzrok je, da orožje ni pravilno shranjeno. Orožje mora biti zaklenjeno, lovci morajo imeti celo posebno omaro, kamor zaklepajo orožje, ne le zaradi tatvin, ampak tudi zaradi varnosti."

Komu orožje

Zakonodaja, ki ureja, kdo in kako lahko dobi orožje, je pri nas po Umekovih besedah razmeroma stroga.

Prosilec, ki odda prošnjo za orožje na upravni enoti, mora opraviti kar nekaj preizkusov in predložiti kar nekaj dokazil; od pojasnila, zakaj hoče orožje, do zdravstvenih potrdil in potrdil, da je opravil tečaj za ravnanje z orožjem.

 

Tragedija v Moravčah

Več o nesreči s strelnim orožjem, v kateri je umrl otrok, si preberite na naslednji povezavi.

Nezakonito orožje
Težavo pa pri nas predstavlja nelegalno orožje. "Ni ga težko dobiti in tudi razmeroma poceni je," opozarja Peter Umek. Slovenija je bila namreč dolga leta v bližini vojnih območij – Hrvaška, Bosna, Srbija. Tudi sami smo imeli vojno, zato je na trgu veliko nezakonitega orožja. "Orožje imajo celo mladoletniki," pravi profesor Umek. Za ročno bombo je treba na črnem trgu odšteti le 40 evrov.

V Sloveniji je zakonito prijavljenih nekaj več kot sto tisoč kosov orožja, koliko pa je nelegalnega orožja, je nemogoče oceniti.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.