Slovenija > Črna kronika
20 ogledov

Niso nevarni samo pijani

Uporaba mobilnika na zbranost počutja vpliva podobno kot alkohol. Žurnal24 main
Veliko voznikov se ne zaveda, kako so telefoniranje, kajenje ali pa že samo poslušanje glasne glasbe med vožnjo nevarno početje. Na leto v Evropi zaradi tega umre več sto ljudi.

Čeprav zakon o varnosti v cestnem prometu (ZVCP) dovoljuje uporabo mobilnega telefona s sistemom za prostoročno telefoniranje ali z brezžičnimi slušalkami, pa policija telefoniranje med vožnjo odsvetuje. ZVCP med drugim veleva, da voznik med vožnjo ne sme uporabljati opreme ali naprav na način, ki bi zmanjševal njegovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila. Raziskave pa so pokazale, da več kot tretjina voznikov med vožnjo uporablja mobilnik. Med nevarna početja spadajo tudi kajenje, poslušanje glasne glasbe in še marsikaj drugega.

Mobilni telefoni
Telefoniranje povzroči več sto smrtnih nesreč na leto. Uporaba mobilnega telefona med vožnjo bistveno zmanjšuje voznikovo sposobnost zaznave pomembnih informacij in hitrega ter pravilnega odločanja. Policija opozarja, da pogovor zmanjša voznikove sposobnosti za vožnjo enako, kot če bi vozil pod vplivom alkohola s koncentracijo, višjo od 0,38 miligrama alkohola na liter izdihanega zraka. Za tovrstno početje je zagrožena kazen v višini 120 evrov.

Tudi cigareta voznika moti pri zbranosti. Še posebej nevarna je, če pade na tla ali v primeru sprožitve zračnih blazin. © Miha Pečoler

Kajenje
Mnogi si prizadevajo za prepoved kajenja med vožnjo. To škodljivo početje je bilo v preteklosti že prepovedano, se pa pojavljajo govorice, da bi ga z zakonom znova morali prepovedati. Nevarno je, ker mora voznik za prižig cigarete za nekaj sekund odvrniti pogled s cestišča, pri večjih hitrostih pa to pomeni tudi sto in več prevoženih metrov. Še posebej je lahko nevarno, če nam ogorek pade iz rok, saj to lahko izzove paniko in nekontroliran premik rok.

Zaradi glasne glasbe ne boste slišali, kaj se dogaja okoli vas. © Miha Pečoler

Glasna glasba
Zaradi glasbe v nevarnost spravljate sebe in druge. Največkrat zadeva mlajše udeležence v prometu, saj ne samo da zmanjšuje koncentracijo voznika, ampak tudi preprečuje, da bi se zavedali številnih pomembnih informacij iz okolja, kot so signali vozil na nujni poti ali drugih udeležencev prometa. Prezrete lahko tudi številne zvoke, ki pomenijo varno vožnjo, na primer zvok motorja. Za tako početje je zagrožena kazen v višini 120 evrov.

Zleknjen položaj gotovo ni najboljši, ko je treba hitro odreagirati. © Miha Pečoler

Nepravilen položaj za volanom
Pravilen položaj za volanom je samo eden. Poznamo več tipov voznikov, ki glede na slog vožnje drugače sedijo za volanom in ga držijo. Obstaja pa le ena pravilna nastavitev, in sicer mora biti sedež toliko oddaljen, da so kolena, ko sedete v avto (pri pritisku na eno od stopalk), močno pokrčena in tvorijo kot okoli 110 stopinj. Pokrčene so tudi roke, njihov položaj na volanu pa ustreza urinima kazalcema, ki kažeta petnajst do treh.

Živali spadajo v prtljažnik. Si predstavljate, kaj se zgodi z nezavarovano živaljo v primeru nenadnega zaviranja. © iStockphoto

Živali
Hišni ljubljenci spadajo v kletko ali zamrežen prtljažnik. Največ nepravilnosti je, po besedah policije, pri prevažanju malih živali, kot so mačke in psi, saj ti največkrat potujejo nezavarovani na zadnjih sedežih ali v prtljažniku. Veliko živali vožnje ne prenaša dobro in so zato nemirne, kar lahko izzove paniko, ki botruje nenadnemu nepravilnemu zavijanju. Težavo predstavlja tudi močno zaviranje, ob katerem  vašega ljubljenčka odnese naprej, kar lahko prav tako povzroči nesrečo.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.