Slovenija
26 ogledov

Če padejo reforme, pade proračun

Janez Šušteršič Saša Despot
Predlog proračuna za prihodnji dve leti je načrtovan na osnovi predlaganih in predvidenih ukrepov in vključuje učinke predvidene pokojninske reforme ter dvigov nekaterih davkov, poudarja Šušteršič. Če ukrepi ne bodo sprejeti, bo proračun postal nerealen, vlada pa bo morala predlagati nove ukrepe.

Finančni minister Janez Šušteršič je po končanem zasedanju Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke v Tokiu  odgovoril na očitke nekaterih sindikatov, da je proračun zastavljen nerealno. Po njegovih besedah te navedbe ne držijo, saj se za "vsako številko v proračunu ve, kako je načrtovana in kakšne so postavke". V primeru, da bodo predlagani ukrepi vlade sprejeti, bo namreč proračun po njegovem mnenju povsem realen.

Malo manevrskega prostora

Spregovoril je tudi o možnih ukrepih vlade, če zdaj predlagani ukrepi ne bodo sprejeti. "Proračun se vedno da spremeniti, vendar pa bo hitro jasno, kako bodo šli pogovori glede pokojninske reforme ter ostalih predlaganih ukrepov," je ocenil minister. Manevrskega prostora je sicer po njegovih besedah zelo malo, saj mora vlada spoštovati omejitve glede proračunskega primanjkljaja.

Vlada je namreč v obravnavo državnemu zboru poslala del proračunskih dokumentov za prihodnji dve leti, po katerih bi se država lahko zadolžila za največ 9,14 milijarde evrov. Proračunski odhodki so prihodnje leto načrtovani v višini 9,6 milijarde evrov, za leto 2014 pa v višini 9,3 milijarde evrov. Šušteršič je že ob predstavitvi predloga proračuna dejal, da proračunski primanjkljaj ne bo smel preseči 2,9 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP).

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.