Po petkovem sestanku s finančnim ministrom Francem Križaničem namreč ocenjujejo, da za oblikovanje stavkovnega odbora ni razloga, je povedal generalni sekretar sindikata Dušan Miščević.
Kot je pojasnil, so na sestanku z ministrom Križaničem zaznal, da na vladni strani obstaja namera, da se ohrani enotni plačni sistem. V primeru, da se to ne bi zgodilo, pa jim je Križanič zagotovil, "da bomo odprli zakon o sistemu plač v javnem sektorju in materialni položaj urejali v našem zakonu". V sindikatu pa bodo še naprej spremljali, kako se bodo zadeve razvijale.
Grožnje s stavko zaradi policijskih dodatkov
Povod za razmišljanje o oblikovanju stavkovnega odbora je bil na vladi potrjeni zakon o organiziranosti in delu v policiji, ki posega tudi na področje plačnih dodatkov za policiste.
V sindikatu carinikov sicer dodatkom za policiste ne nasprotujejo, menijo pa, da bi ta vprašanja morali urejati v zakonu o sistemu plač v javnem sektorju in kolektivni pogodbi za javni sektor. Če pa bo uveljavljena rešitev v zakonu o organiziranosti in delu v policiji, pričakujejo, da se bodo na enak način zadeve uredile tudi za ostale pooblaščene osebe.
Vse v okviru enotnega plačnega sistema
Kot je pojasnil Miščević, je bilo enotno stališče, da je treba vsa odprta vprašanja urejati znotraj enotnega plačnega sistema, v pogajanju z ostalimi sindikati javnega sektorja in vlado. To ne le velja le za vprašanja pooblaščenih uradnih oseb, ampak tudi ostalih poklicev v javnem sektorju, je dodal.
Carinikom je sicer poleg Križaniča pritrdila tudi dosedanja ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs. Opozorila je namreč, da način urejanja dodatkov k plačam policistov, kot ga predvideva predlog zakona o organiziranosti in delu v policiji, pomeni nesistemski pristop, ki bi zrušil enotni plačni sistem.
Državni sekretar v premierovem kabinetu Miloš Pavlica pa je po njenih besedah na sestanku s sindikati javnega sektorja minuli teden že dejal, da naj bi člene, kjer gre za rušenje enotnega plačnega sistema, z dopolnili vlade ali koalicije črtali.
Kolk peska v oči, ubogi cariniki ali ste morda pomislili, kako ste zlorabljeni. Imate v Zakonu o carinski službi ta dodatek v višini 0,5%, vojaki v Zakonu o obrambi 0,5%, policaji v Zakonu o policiji 0,5%... Zakon o sistemu plač… ...prikaži več v javnem sektorju pa je začasno vsem znižal na 0,33%. Policija pa zdaj sprejema nov zakon, v katerem bi morala prejšnja višina 0,5% ostati in bo spet veljala 2014 leta tako za policaje, vojake, carinike... Trenutno pa za vse velja 0,33% zaradi omejitve po Zakonu o sistemu plač... Tako po vaše gospodje cariniki, ko bo prenehala omejitev na 0,33%, boste spet vi in ostali imeli po 0,5% dodatka, policaji ga pa sploh ne bodo imeli, ker ga ne bo v novem polic. zakonu, ker vi temu nasprotujete. Bizarno - zaradi faušije sploh niste prebrali kaj piše v predlogu zakona. Pa še to - baje opravljate enako zahtevno in težko delo kot policaji. Torej ko imate težavno stranko ali vas kdo napade - zakaj potem kličete policaje na pomoč?