Slovenija
101 ogledov

Bermudski trikotnik izgubil mističnost

(Foto: iStockphoto) Žurnal24 main
Okoli fenomena Bermudskega trikotnika, kjer je oziroma naj bi izginilo veliko ladij in letal, se je napletlo veliko teorij. Tokrat navajamo eno, ki je "povsem prizemljena".

Malokateri predel Zemlje je povezan s tolikšno mističnostjo kot s soncem obsijana regija med Karibskim otočjem in polotokom Florida. Znameniti Bermudski trikotnik naj bi bil v znatno večji meri kot katerikoli drugi kraj grobišče mnogih letal in ladij, katerih pot naj bi domnevno ustavile skrivnostne sile (ne)zemeljskega izvora.

Za fenomenom stoji metanhidrat
Eno od bolj prizemljenih razlag skrivnostnega pojava je v svoji knjigi z naslovom Zakaj se žlica upogiba in Madona joče ponudil nemški fizik in strokovnjak za nadnaravne fenomene Ingo Kugenbuch. "Dejstvo je, da je na morskem dnu v Bermudskem trikotniku veliko metanhidrata. Gre za spojino metana in vode, ki si jo lahko predstavljamo kot suh sneg. Spojina je stabilna le v razmerah visokega pritiska, kakršen je prisoten na morskem dnu," zapiše Kugenbuch v knjigi in doda:  "Pri visokih temperaturah, nizkem pritisku ali samo zaradi mehanične obremenitve pa se metan sprosti iz spojine."

Arhimedov zakon
Torej: Lokalni morski potres ali omejen dvig temperature lahko povzroči, da se metan (podobno kot ogljikov dioksid v gaziranih pijačah) sprosti in kot plin dvigne na površje. Nato pride po Kugenbuchovem mnenju ključni del: "Voda z visoko vsebnostjo plina je lažja kot voda brez plina. Je tudi redkejša. Po znamenitem izreku Arhimeda je nosilna moč neke ladje tako velika kot odrinjena količina vode. Če postane morska voda pod neko ladjo nenadoma redkejša, se ladja potopi, saj mora izpodriniti več vode." Nemški fizik je prepričan, da lahko efekt doseže takšno razsežnost, da voda zalije ladjo, ta pa potone.

S teorijo metanhidrata naj bi bilo možno razložiti tudi izginevanje letal. Če se metan sprosti iz morja v zrak in kot gorljiv plin prodre v motor letala, lahko to povzroči resne probleme.
Vse lepo in prav, bi lahko zapisali za konec, le da bo teorijo treba še dokazati.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.