"Na referendumu lahko odloči tudi en sam glas," poudarjajo pobudniki referenduma, koalicija "Za otroke gre". Skrbi jih predvsem to, da bi bili v volilne imenike vpisani mrtvi ljudje.
Proti mora biti večina in hkrati petina volilcev
Po novi referendumski ureditvi se mora za zavrnitev zakona na referendumu izreči ne le večina oddanih glasov, ampak mora ta večina predstavljati tudi najmanj 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev. Od števila ljudi zapisanih v volilnem imeniku je namreč odvisno, kakšno natančno mora biti število glasov za uspeh referenduma.
Državna volilna komisija (DVK) je o zahtevi koalicije "Za otroke gre" glede ugotavljanja števila volilcev, ki so umrli od priprave volilnega imenika do glasovanja, na zahtevo enega od članov v petek odločala ponovno.
Čakali bodo podatke o umrlih iz tujine
Rok, do katerega jim ministrstvo za notranje zadeve sporoči število volilcev, vpisanih na volilne imenike, ki so umrli od dneva sestave volilnega imenika do zaključka glasovanja, so iz osem podaljšali na 47 dni. Okoli 40 dni namreč traja, da so v register vnešene spremembe pri tistih, ki so umrli v tujini.
Kdo je pred smrtjo glasoval, bodo preverjali poimensko
Koliko glasov natančno bi bilo potrebnih za zavrnitev zakona, bodo tako izračunali na podlagi števila volilcev iz volilnega imenika, pripravljenega pred referendumom. Temu bodo prišteli tiste, ki bodo prišli na volišče s potrdili in so bili iz imenika pomotoma izpuščeni. Od tega števila pa bodo odšteli tiste, ki so do konca glasovanja umrli.
Pri izidu referenduma o zakonu o zakonski zvezi bodo upoštevala tudi tiste osebe, ki bodo umrle do konca glasovanja, a jim ni uspelo glasovati. Kdo je pred smrtjo še glasoval, bodo preverjali poimensko.
Na imenikih tudi tisti, ki bodo 18. let dopolnili na dan glasovanja
DVK je odgovorila tudi na bojazen koalicije Za otroke gre, da na referendumu ne bodo mogli glasovati tisti, ki bodo postali polnoletni od sestave volilnih imenikov (imenike je notranje ministrstvo sestavilo 15 dni pred glasovanjem) do dneva glasovanja.
Pojasnili so, da ima glede na zakon pravico glasovati državljan RS, ki je na dan glasovanja dopolnil 18 let, razen v primerih, ko mu je odvzeta poslovna sposobnost ali je podaljšana roditeljska pravica.
Državljani, ki bodo 15 dni pred referendumom ali na dan referenduma dopolnili 18 let, bodo vključeni v volilne imenike, zagotavljajo na DVK.
Slabo zanimanje v tujini
Po doslej znanih podatkih je zahtevke za glasovanje v tujini je oddalo 1.400 ljudi, ki živijo v tujini. V koaliciji "Za otroke gre" so razočarani nad slabim zanimanjem, saj v tujini živi okoli 97.000 volilcev.
Ker so prepričani, da so volilci v tujini o referendumu slabo obveščeni, so od državne volilne komisije so zato tudi zahtevali, da o referendumu obvesti vse volilke in volilce, ki bivajo zunaj Slovenije, na DVK pa so jim odgovorili, da za to niso pristojni in da so volilce, ki živijo v tujini obvestili z zunanjega ministrstva. Rok za oddajo zahtevka za glasovanje v tujini je sicer potekel v petek.
dezurni@zurnal24.si
Dimnikar,zakaj vi fegeti nas non stop obremenjujete s temi svojimi izpadi!Zakaj vas moramo gledat kako marširate skoz mesto s temi gnilimi zastavami.Zakaj!!!Ne morete bit v svojih stanovanjih in se natepavat do mile volje,nas ostale pa pustit,da normalno živimo dalje!Da ne… ...prikaži več rabimo non stop gledat te vaše vsiljive propagande na vsakem koraku.Če so vam genetiko zjebali potem vsaj ostale pustite na miru,ker počasi se vam bliža Beograd in Split.Upam,da ne rabim razlagat kaj sem s tema dvema mestoma želel povedat!!!!!
Kakorkoli obrneš_pušite vi!
Ta država sicer zelo potrebuje zakone, ki bodo tajkune, orožarske "strokovnjake", ... spravili trajno za rešetke. Ampak zaenkrat je to neuspešno. Ne vidim pa razloga, da bi zaradi enega takega manjkajočega zakona vse ostalo stalo.Kar pa zadeva tvoje… ...prikaži več intepretiranje demokracije, če bi to res bila demokracija, kar si ti domišljaš, potem bi se danes npr. črnci v Ameriki še vedno vozili z ločenimi avtobusi, ženske sploh en bi imele volilne pravice, ... itn itn.