Slovenija
2 ogledov

550 osmoljencev in njihova pravica

1/2
Žurnal24 main
Kaj bo s študenti, ki so diplomirali po starem univerzitetnem sistemu in magistrirali v bolonjskem sistemu, a niso pridobili višjega naziva izobrazbe?


Spomnimo: Študentska organizacija Slovenija (ŠOS) je na Ustavno sodišče (US) vložila pobudo, naj presodi ustavnost spremembe Zakona o visokem šolstvu iz leta 2006, predvsem v luči razvrščanja starih in novih bolonjskih študijskih programov ter določbe zakona, ki Svet RS za visoko šolstvo uvrščav pod okrilje Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (MVSZT).

US je vlagatelju presoje delno ugodilo. Neustavnost zakonskih spremb je ugotovilo v dveh primerih; in sicer v zvezi s položajem študentov, ki so še v starem sistemu pridobili univerzitetno diplomo, kasneje pa vpisali magisterij v bolonjskem sistemu in po opravljenem magisteriju neupravičeno obdržali isto stopnjo izobrazbo, kakršno so imeli prej. Navzkrižje z ustavo je US ugotovilo tudi pri določbi zakona, ki Svet za visoko šolstvo podreja MVSZT, čeravno bi moral biti povsem samostojen vladni organ.

Ekonomska fakulteta po svoje nad neustavno stanje
Na Ekonomski fakulteti v Ljubljanije so v torek izvedli okroglo mizo, kjer so predstavniki Univerze v Ljubljani, MVSZT in študentov razpravljali o tem, kaj odločba US pomeni za slovensko visoko šolstvo.

 

Kako bo popravljena krivica, prizadejano 550 študentom v času prehoda na bolonjski visokošolskisistem? © iStockphoto

 
Saša Zagorc s Pravne fakultete v Ljubljani je dejal, da je US državnemu zboru izrecno naložilo, naj spremeni tisti člen zakona, ki se tiče "osmoljenih" študentov, ki so magistrirali v bolonjskem sistemu, obdržali pa isto nivo izobrazbe, medtem ko je pri členu zakona, ki se nanaša na Svet za visoko šolstvo, ugotovilo samo neustavnost, ni pa parlamentu naložilo spremembe člena.

Dekan Ekonomske fakultete v Ljubljani Dušan Mramor je opozoril, da so na EF po svoje rešili krivico, ki se je zgodila diplomantom po starem sistemu, ki so vpisali bolonjski magisterij. Fakulteta jim je namreč omogočila, da so lahko po končanem magisteriju opravili pet izpitov in se vpisali 2 letnik magisterija po starem sistemu in tako dosegli višjo stopnjo izobrazbe

Državni sekretar na MVSZT Dušan Lesjak, je priznal, da je Zakon o visokem šolstvu imel določeno pravno praznino, saj je prizadel okoli 550 študentov s treh fakultet, kar je ugotvilo tudiUstavno sodišče, Vendar je še pristavil, da že obstoječa zakonodaja omogoča popravo krivic in navedel prej omenjeni zgled EF.

Predstavnik Študentske organizacije Slovenije Andrej Krček pa je MVSZT pozval, naj predstavnike študentov in univerz povabi k pogovorom, kako bi udejanili odločbo US, ki poziva k odpravi neustavnega položaja prizadetih študentov

 

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.