Čeprav smo Slovenci zapriseženi hribolazci in nas pogosto zanese v svet gora, bomo po besedah Mateja Planka in Dušana Prašnikarja s Planinske zveze Slovenije (PZS) letošnjo planinsko sezono le s težka rešili.
Na PZS se zato nadejajo, da bodo ta manko nadoknadili domači gosti, čeprav pričakovanja poznavalcev pred letošnjo sezono niso pretirano visoka:
"Pričakovanja pred letošnjo sezono so, kako jo preživeti. Verjamemo, da bodo sprejeti ukrepi čim bolj življenjski in bodo omogočali dokaj normalno poslovanje. Se pa že sedaj zavedamo, da bodo ravno zaradi izvajanja ukrepov stroški poslovanja letos višji," menita zaposlena na PZS.
Odprta le tretjina vseh koč
Njuna želja, če sklepamo iz povečanega števila pohodnikov prejšnji vikend, se počasi že izpolnjuje. K visokim številkam sta pripomogla tudi lepo vreme, ki številne premami za obisk hribov, in predvsem odpravljena omejitev gibanja v lastni občini.
Običajno so, razen visokogorskih, vse planinske koče v začetku maja že odprte, letos je situacija nekoliko drugačna. Skupno je pri nas 161 planinskih koč, od tega 31 visokogorskih, trenutno pa je (za strežbo hrane in pijače na teresah) odprtih le 43 planinskih koč, kar je približno ena tretjina planinskih koč, ki bi sicer lahko bile odprte.
Ker so bile planinske koče daljše obdobje zaprte in ker letošnji obeti za poletno sezono ne kažejo dobro, so na PZS že ukrepali. Na Nacionalni inštitut za javno zdravje in na ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo so poslali nekaj predlogov prilagoditve ukrepov za poslovanje planinskih koč. Prav tako so jih opozorili, da morajo biti prejemniki državnih pomoči tudi planinska društva, ki so upravljalci planinskih koč, ne zgolj podjetja. Država bi po njihovem mnenju v veliki meri prispevala k rešitvi letošnje sezone.
Tudi v času epidemije je treba upoštevati opozorila glede varnosti pri izvajanju planinske dejavnosti. Zelo pomembna je pravilna izbira cilja in natančno načrtovanje ture. Sploh sedaj, ko smo bili daljše obdobje morda manj aktivni. Cilje moramo prilagoditi svojim psihofizičnim sposobnostim, ki jih moramo znati realno oceniti. Dobro se pripravimo na turo, preverimo vremensko napoved, stanje planinskih poti in odprtost planinskih koč. V tem trenutku še ne moremo prespati v planinskih kočah, zato moramo računati na vrnitev v dolino v enem dnevu. V visokogorju še vedno vladajo zimske razmere, zato potrebujemo zimsko opremo, ki jo moramo znati tudi pravilno uporabljati. Podrobna navodila za izvajanje planinske dejavnosti v sedanjih razmerah najdete na https://www.pzs.si/novice.php?pid=14296, še več informacij pa na koronavirus.pzs.si.
Planinska zveza Slovenije
Nekaj predlogov za izlet
Čeprav zaradi vseh sprejetih ukrepov in postopnega sproščanja na PZS ocenjujejo, da v tem trenutku v gorah še ni pretirane gneče, razen na vrhovih in izletniških točkah v bližini večjih krajev, obiskovalcem vseeno priporočajo, da si izberejo manj znanje cilje v sredogorju.
Pripravili smo krajši spisek naših predlogov:
Mrzlica, 1122 m
Lubnik, 1025 m
Boč, 978 m
Jerebikovec, 1593 m
Velika poljana, 1410 m
Čaven, 1242 m
Rožca, 1587 m