Bivanje v mini hišah, v tujini jim pravijo „tiny house“ je po svetu vse bolj razširjeno. Iz ZDA in Nove Zelandije, se je razširilo v Veliko Britanijo in na Nizozemsko, pa v Nemčijo.
Mini hiša iz lesa in plute
Na Otoku je denimo ta hip pravi hit mini hiša Natura, ki združuje unikaten dizajn in energijsko učinkovitost, trajnost in udobnost bivanja. Hišica je povsem samozadostna, za vso potrebo energijo namreč skrbi eno- ali trikilovatna sončna elektrarna na strehi. Kupci pa se lahko odločijo tudi za kamin na pelete, ki je povezan s talnim gretjem, ki ogreva hišico in sanitarno vodo.
Proizvajalec je seveda poskrbel za po meri izdelano, zelo premišljeno notranjo opremo in energijsko učinkovite gospodinjske aparate, ki zagotavljajo vse, kar stanovalec v tej majhni hiši potrebuje. Izkoriščen je vsak kotiček, tako da je dovolj tudi prostora za shranjevanje.
Pogledali smo, ali kaj podobnega lahko kupimo tudi pri nas. Ponudbe je vedno več, tako da lahko izbiramo med zelo ličnimi, tudi pasivnimi hiškami, ki niso namenjene zgolj počitnikovanju ali kot vikendi.
Hiške, primerne za bivanje celo leto
Mobilne hiške na primer izdelujejo v Hosekri. Grajene so po principu pasivnih hiš, z lesenim skeletom in toplotno izolacijo. Za stalno bivanje izdelujejo hiške z debelejšimi in toplotno bolj izoliranimi stenami, opremijo jih tudi z električno in vodovodno napeljavo, lahko se odločimo tudi za električno talno ogrevanje. Tudi te hiške so lahko opremljene, standardno ali po naročilu, lahko pa za opremo poskrbimo sami.
Dizajnerske mini hiše
Prihodnost bivanja v mini hišah vidijo tudi v podjetju Höna Mobile House, kjer izdelujejo dizajnerske, precej drzne hiške. Zasnovane so kot narobe obrnjeni trapezi, ki jih popolnoma lahko prilagodijo željam kupca.
Energijsko varčne, opremljene s toplotno črpalko
Še ene zanimive, lične in premišljeno zasnovane hiške smo našli. Vitolina hiške izdelujejo v Prevaljah, velike so od 24 do 48 kvadratnih metrov, narejene iz pocinkane jeklene konstrukcije, toplotno izolirane in na zunanji strani deloma oblečene v les. Opremljene so s toplotno črpalko, ki hiško poleti hladi, pozimi pa ogreva. Vsa notranja in zunanja vrata in panoramska stekla so drsna, da je izkoristek prostora kar se da največji.
Oprema hišk je izdelana po meri, lahko tudi po željah kupca. V njih pa lahko bivamo celo leto, saj so pripravljene na vse vremenske razmere.
Birokracija je lahko trd oreh
Ponudbe mini hiš je v Sloveniji vse več, za zdaj se zanje večinoma odločajo tisti, ki jih uporabljajo kot vikende oziroma počitniške objekte, glede na razvoj tehnologije, kakovost izdelave in energijsko varčnost, pa so ti mini objekti lahko tudi dom. Vendar se lahko nekoliko zaplete pri birokraciji. Objekt, v katerem želimo prijaviti stalno prebivališče, mora imeti gradbeno dovoljenje, biti vpisan v kataster stavb in imeti hišno številko. Da bi vse to lahko dobili, pa je treba najprej na občini, v kateri nameravamo mini hišo postaviti, preveriti, ali je to sploh dovoljeno, pa čeprav bo stala na zazidljivi parceli. O tem smo že pisali.
Več o gradnji in obnovi najdete tukaj.