Postopek registracije za zaščito podbreške potice (nekoč so ji rekli tudi krhlova potica) kot zajamčene tradicionalne posebnosti so sicer sprožili že pred tremi leti. Gre za zelo resen projekt, in v ta namen so ustanovili Interesno združenje podbreška potica oziroma partnerstvo med 12 pridelovalci in predelovalci kmetijskih pridelkov, 16 gospodinjami-mojstricami peke in kulturnim društvom Tabor Podbrezje. In kot pravi Jernej Jeglič, koordinator oziroma vodja projekta, podbreška potica vedno osvaja zlate medalje oziroma prva mesta, ne glede na to, kam jo pošljejo na ocenjevanje.
Več kot 100 let star recept
Mojstrica peke Veronika Aljančič je na Brdu predstavila sestavine, pripravo in valjanje testa, pripravo in mazanje nadeva, zvijanje testa v zvitek in zlaganje v potičnik. Recept, ki ga uporabljajo mojstrice peke, je nekoliko spremenjen recept Falentove Rezke iz leta 1915. Suhe tepke je potrebno poprej skuhati v vodi, sladkani z medom
Mimogrede, nadev mora biti ravno prav mazljiv, testo pa dobro »sklofano«, da vanj pride dovolj zraka in lepo vzhaja, in to v topli kuhinji brez prepiha. No, na Brdu so pred obiskovalci na prostem očitno recepturo morali malo prirediti. A kaj hočemo, koronavirus razsaja tudi na Gorenjskem…
Podbreška potica bo, kot smelo napoveduje Jernej Jeglič, prihodnje leto ob slovenskem predsedovanju Svetu Evropske unije vključena med uradne sladice na Brdu. Že zdaj pa si zagotovo zasluži posebno priznanje, ker uspešno povezuje lokalne kmete in mojstrice peke.