Kot izhaja iz anonimnega pisma, ki ga je prejel in v ponedeljek na Twitterju objavil urednik portala Požareport Bojan Požar, podjetje S&T Iskratel množično odpušča inženirski kader. Kot je zapisal avtor pisma, se je na spisku za odpuščanje brez razumnega pojasnila vodstvenega kadra znašlo 30 ljudi, od tega velika večina inženirjev, ki jim niso ponudili možnosti prezaposlitve znotraj podjetja, čeprav podjetje z oglasi išče nov kader.
Avtor dodatno navaja, da vodstvo podjetja in avstrijski lastnik ob tem ne dajeta zaposlenim nobenih zagotovil, da se je s tem val odpuščanja končal, niti nista predstavila nobene vizije oziroma prestrukturiranja. "Zato obstaja velika verjetnost, da se bo odpuščanje po novem letu nadaljevalo," meni avtor pisma.
V družbi S&T Iskratel so glede zapisanega za STA pojasnili, da so geopolitični dejavniki, zakasnitve v dobavni verigi, podražitev materialov in oskrba z energenti precej zaznamovali njihovo letošnje poslovanje ter v nekaterih poslovnih enotah povzročili deficit števila naročil in realizacije poslov ter vplivali na splošni poslovni izid.
"Rusko-ukrajinski konflikt in z njim povezana situacija na vzhodu je, kot je bilo pričakovano in napovedno, prinesla znaten upad poslovanja v poslovni enoti Digitalne rešitve, ki je pretežno delovala prav na teh trgih. Na to smo nemudoma odreagirali z različnimi ukrepi, ki zagotavljajo zavarovanje poslovnega rezultata družbe," so izpostavili v podjetju.
V praksi to pomeni, da so nekatere procese optimizirali, druge digitalizirali in nekatere ukinili. Zato je prišlo do določenih kadrovskih sprememb znotraj združenega S&T Iskratela. To je, kot so pojasnili v družbi, pomenilo prezaposlovanje zaposlenih v oddelke, kjer družba beleži rast in nastaja kadrovski manjko, pa tudi odpoved skupno desetih pogodb o zaposlitvi, in sicer kadrom, ki bodisi nimajo ustreznih kompetenc za področja, kjer podjetje išče nove kadre, bodisi posedujejo specifična znanja, ki jih družba ne potrebuje.
Zaposlene so o razmerah obvestili sredi oktobra
V vodstvu podjetja so glede tega pojasnili tudi, da so situacijo, v kateri se je znašla družba, vsem zaposlenim predstavili na sestanku 14. oktobra. Zagotovili so, da vse napore usmerjajo v zagotavljanje vzdržnega poslovanja, stabilnosti družbe v vseh poslovnih enotah ter na dolgi rok doseganja načrtovane rasti.
"Kot del običajnega delovnega procesa in skrbnosti vzdržnega poslovanja pa družba prilagaja število zaposlenih v odvisnosti od poslovnega izida, razvojnih iniciativ in tržnega potenciala," so zapisali. Ob tem so dodali, da zaposlovanja in odpovedovanja pogodb o zaposlitvi kot del redne fluktuacije delovne sile za bodoče ne morejo napovedati, ne načrtujejo pa uvedbe programov presežnih delavcev.
Samostojna divizija znotraj skupine Kontron
Podjetje S&T Iskratel je nastalo 1. septembra letos z združitvijo telekomunikacijskega podjetja Iskratel ter ponudnika informacijskih rešitev S&T Slovenija. Sedež združenega podjetja, ki je samostojna divizija znotraj skupine Kontron, je v Kranju, kjer je zaposlenih okoli 650 ljudi, medtem ko celotna skupina S&T Iskratel šteje več kot 1000 zaposlenih.
Glavna direktorja združenega podjetja S&T Iskratel Sašo Berger in Robert Kuzmič sta na novinarski konferenci konec septembra povedala, da sta podjetji združili moči in povezali svoje izkušnje, znanje in energijo. "Nadalje razvijamo portfelj, iščemo komplementarnosti med znanji in tehnologijami, naš portfelj pa nameravamo razširiti tudi s prevzemi," je dejal Berger.
Kuzmič je na omenjeni novinarski konferenci pojasnil, da je glavni izziv podjetja trenutno predvsem dogajanje v Rusiji in Ukrajini, ki sta Iskratelu predstavljali od 30 do 40 odstotkov letnega poslovanja, sedaj pa na obeh trgih delajo precej omejeno, v okviru zmožnosti glede na situacijo. Zato so se preusmerili na strateško identificirane nove trge zahodne Evrope in na aktivne trge skupine Kontron, ki so pretežno v centralni Evropi.