Gorenjska
1001 ogledov

Poklon narodnemu heroju Stanetu Žagarju

Narodni heroj Stane Žagar, polaganje venca, Kranj
1/2
fb Mestna občina Kranj/ Rajko Petek Spominska slovesnost 25. marca 2022 pred vojašnico v Kranju.
Ob obletnici smrti narodnega heroja Staneta Žagarja sta danes, 25. marca, ob njegovem doprsnem kipu pred kranjsko vojašnico venec položila župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec in podžupan Janez Černe.

V krajšem kulturnem programu so nastopili učenci OŠ Simona Jenka in OŠ Staneta Žagarja.

Jutri, v soboto, 26. marca, ob 10. uri pa bo spominska slovesnost tudi na Planici nad Crngrobom ob 80. obletnici preboja Selške čete Cankarjevega bataljona iz sovražnikovega obroča in spominu na 15 padlih partizanov. Slavnostni govornik bo Martin Premk, predsednik zgodovinske komisije pri ZB NOB Slovenije, zbrane pa bosta nagovorila tudi podžupan Janez Černe in Peter Zaletelj, predsednik sveta Krajevne skupnosti Jošt.

V programu bodo sodelovali Pihalni orkester Mestne občine Kranj, učenci OŠ Staneta Žagarja in podružnična šola Žabnica OŠ Stražišče, mezzosopranistka Darja Debevec, častna straža Slovenske vojske in praporščaki.

Kdo je bil Stane Žagar?

Stane Žagar (1896-1942) je bil učitelj in po njem so v letih 1966-1994 podeljevali najboljšim slovenskim pedagogom, t. i. Žagarjeve nagrade. Po njem pa se še vedno imenujeta osnovni šoli v Kranju in Lipnici pri Kropi.  

Julija 1941 je na Gorenjskem vodil priprave na oboroženo vstajo ter skupaj z Jožetom Gregorčičem tudi vojaške akcije proti nemškim okupatorjem. Kot eden glavnih vodij partizanskih čet se je udeležil večine bojev na Gorenjskem. Vodil je Cankarjev bataljon v bitkah v Poljanski dolini in v tridnevni bitki pri Dražgošah. Delal je tudi v pokrajinskem vodstvu OF in Komunistične partije Slovenije. Z njimi je prezimil pri Selški četi, 27. marca 1942 pa so bili zaradi izdaje na Malem rovtu nad Crngrobom obkoljeni in pri preboju je s 14 soborci padel tudi 46-letni Žagar.

Povojna jugoslovanska oblast je Staneta Žagarja 5. julija 1951 razglasila za narodnega heroja. Sedanja Vojašnica Petra Petriča v Kranju se je do oktobra 1991, ko je jugoslovanska armada zapustila Slovenijo in tudi vojašnico, imenovala Vojašnica Staneta Žagarja. Bronasti doprsni kip, delo kiparja Staneta Keržiča, pa so postavili leta 1967.

 

Komentarjev 1