Gorenjska
5827 ogledov

Ne dotikajte se jih

Mine arhiv Žurnal24 Fotografija je simbolična.
V Podljubelju sta bili v petek najdeni dve stari minometni mini iz druge svetovne vojne. Po eno neeksplodirano ubojno sredstvo pa so v soboto našli tudi v Kamni Gorici in Žabnici.

V Kamni Gorici v gozdu blizu cerkve Sv. Trojice v občini Radovljica je nevaren predmet našel občan, in sicer je šlo za neeksplodirano minometno mino Wgr 36. Tudi drugo neeksplodirano ubojno sredstvo je našel občan na Sorškem polju v naselju Žabnica v Mestni občini Kranj. Ta mina je bila kalibra 81 mm, italijanske izdelave iz 2. svetovne vojne.

Strokovnjaki so mine varno uničili na krajih najdbe. S Policijske uprave Kranj pa ob tem opozarjajo, naj se teh nevarnih predmetov ne dotikamo in da naj najdbo takoj prijavimo na številko 112. "Ravnajte maksimalno samozaščitno!"

Še veliko ostankov neeksplodiranih ubojnih sredstev

Na spletni strani Uprave RS za zaščito in reševanje opozarjajo, da je na ozemlju republike Slovenije še veliko ostankov najrazličnejših neeksplodiranih ubojnih sredstev iz prve in druge svetovne vojne pa tudi iz vojne za Slovenijo. Največ je ročnih bomb, granat, različnih vrst streliva za pehotno orožje, različnih vžigalnikov, protipehotnih in protioklepnih min in letalskih bomb.

Med neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi so takšna, ki so zatajila oziroma se iz različnih vzrokov niso aktivirala, in takšna, ki so bila odvržena, postavljena z določenim namenom ali podtaknjena. Na ta sredstva največkrat naletijo gradbeni delavci in kmetje pri zemeljskih delih in obnavljanju objektov ter ljudje pri prostočasnih aktivnostih v okolju nekdanjih bojev. Še posebno je pomembno, da so z nevarnostmi in možnimi posledicami nesreč z neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi seznanjeni otroci.

Brez panike

Predvsem je pomembno, opozarjajo na Upravi RS za zaščito in reševanje, da se ne ustrašimo, da ostanemo prisebni in ne povzročamo panike; od navzočih pa zahtevamo, da se mirno umaknejo z nevarnega območja.

Nujno je tudi, da preprečimo dostop do predmeta, in sicer tako, da zavarujemo mesto najdbe in po možnosti postavimo opozorilni napis ali kako drugače opozorimo na nevarnost. Še posebej moramo paziti, da dostop do tega mesta onemogočimo otrokom se predmeta ne dotikamo, prestavljamo ali ga celo razstavljamo. Kajti, kot opozarjajo strokovnjaki, že najmanjša količina eksploziva lahko povzroči hujšo telesno poškodbo ali celo smrt.

Strokovnjaki še svetujejo, da mesto, kjer je nevaren predmet, zapustimo po isti poti, po kateri smo do njega prišli.

Pomembno je tudi, da v bližini mesta, kjer je nevaren predmet, ne kurimo ognja in ne uporabljamo zažigalnih sredstev in da o najdbi nevarnega predmeta čimprej obvestimo center za obveščanje (telefonska številka 112) ali policijo na številko 113.

Pri tem pa sporočimo tudi čimveč podatkov o mestu najdbe in najdenem predmetu.

 

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.