Gre za manjšo razstavo, ki bo na ogled vse do 12. junija, in sicer od torka do nedelje od 10. do 18. ure. Njena avtorica dr. Veronika Pflaum pa je v spremnem besedilu opozorila, da Kranj že več kot stoletje živi z občasnimi arheološkimi deli, ki odstirajo vedno nove podobe iz njegove preteklosti.
"Nič pa ni srčike Kranja zaznamovalo tako kot izkopavanja obsežnega grobišča okoli župne cerkve na Glavnem trgu. Grobišče, na katerem so pokopavali od 7. do konca 18. stoletja, nas preko stoletij povezuje z nekdanjimi Kranjčani in samimi pričetki Kranja," je poudarila.
Arheologi so grobišče na Glavnem trgu raziskovali v več etapah med letoma 1953 in 2013 in odkrili skoraj 3000 grobov. V šestdesetih in sedemdesetih letih 20. stoletja je izkopavanja vodil arheolog Andrej Valič iz Gorenjskega muzeja. Muzej hrani zbirko fotografij in diapozitivov tedanjih izkopavanj, ki imajo izjemno strokovno dokumentarno vrednost, hkrati pa pričajo tudi o utripu Kranja v tem času in njegovih prebivalcih.
Na razstavi v Mestni hiši (Glavni trg 4) si bo mogoče ogledati veliko fotografij, ki prikazujejo delo, ekipe, opazovalce in okolico in tem posnetkom avtorica razstave daje prednost pred dokumentarnimi posnetki arheoloških odkritij. "Prikazujemo predvsem podobe delovnih razmer, vzdušja in način dela, kar je sicer redko vključeno v strokovne predstavitve izkopavanj," je pojasnila dr. Veronika Pflaum.