Na srečanju, ki bo potekalo od 9. ure naprej v Vojnomirovi dvorani Ulichove hiše (Tomšičeva 42, kjer je tudi sedež Gorenjskega muzeja Kranj), bo po uvodni besedi najprej o grajskih razvalinah na Gorenjskem skozi oči konservatorke spregovorila mag. Judita Lux. Nato bo o gradovih oziroma etnološki interpretaciji kulturne dediščine predaval dr. Vito Hazler.
Mag. Danijela Juričič Čargo bo predstavila arhivsko gradivo gospostev in graščin v Arhivu Republike Slovenije, medtem ko se bo ddr. Damir Globočnik posvetil gradovom na likovnih upodobitvah.
O gradu Khislstein z Ulrichovo pristavo in parkom ter tudi radovljiški graščini bo spregovorila dr. Nika Leben, o sami muzejski predstavitvi gradu Khislstein pa direktorica Gorenjskega muzeja mag. Marjana Žibert.
Gradove v Preddvoru, to so grad Dvor, grad Hrib, Pusti grad in grad Turn, bo predstavila dddr. Mira Delavec Touhami, srednjeveške gradove na Loškem pa mag. Jože Štukl. Grad Strmol bo tema predavanja mag. Matevža Remškarja, grad Zaprice v Kamniku pa bo tema mag. Zore Torkar, direktorice Medobčinskega muzeja Kamnik.
395
ogledov
Dediščina gradov na Gorenjskem
Gorenjski muzej bo v ponedeljek, 13. junija, pripravil peti Zgodovinski dan, posvečen gradovom na Gorenjskem.
Če ne bi Franta in kolegi vseh gradov pokradli in jih zakurili. Proletarci vseh dežel so bili združeni v uničevanju narodovega bogastva in filanju lastnih žepov.