Mestna občina Kranj v sodelovanju z Zvezo tabornikov občine Kranj v petek in soboto, 22. in 23. marca 2024, vabi na 23. tradicionalno čistilno akcijo OČISTIMO KRANJ – Kranj ni več usran!
Namen akcije je, da bi na celotnem območju Mestne občine Kranj očistili nesnago, ki se je v naravi nabrala v preteklem letu.
Ob tej priložnosti na občini pozivajo občane, naj se pomislijo na svoj odnos do ravnanja z odpadki, še posebej tistih, ki nastanejo ob izletih v naravo.
"Smetenje in odlaganje odpadkov tja, kamor ne spadajo, vpliva na kakovost življenja nas vseh, obremenjuje okolje in negativno vpliva na zdravje ljudi, ogroža živali, komunalnim delavcem pa povzroča dodatne obremenitve," pravijo na občini in spomnijo na pravilo, da ob druženjih v naravi in na zelenih javnih površinah velja pravilo: kar s seboj prinesemo, s seboj tudi odnesemo.
Bananin olupek v grmovje? Olupki in ogrizki sadja ter ostanki hrane ne spadajo v naravo, saj razkrajanje bioloških odpadkov v naravi povzroča neprijetne vonjave. Poleg tega pa so ti odpadki lahko privlačen, a pogosto tudi škodljiv obrok za prostoživeče živali. Zato je najbolje, da tovrstne odpadke odnesemo na domač kompostnik ali v rjav zabojnik za biološke odpadke, svetujejo na občini.
Preden naslednjič odvržete papirnati robec ...
Papirnati robčki in toaletni papir so narejeni iz celuloze, zato se ti odpadki v naravi razkrajajo od enega do treh let. Pogled na papirnate robčke na sprehodu v naravi ni prijeten, prav tako pa si nihče ne želi, da bi ga v igro pomotoma vključili otroci ali psi.
Nihče ne želi imeti pasjega iztrebka na čevljih, obleki ali v svojem domu. Poleg tega je treba upoštevati tudi dejstvo, da se s pasjimi iztrebki lahko prenašajo bolezni in širijo zajedavci, kot so na primer gliste in trakulje. "Zato je pomembno, da za svojimi pasjimi ljubljenčki pobiramo iztrebke, vrečke pa odvržemo v zabojnik ali ulični košek za mešane komunalne odpadke, ki so označeni z nalepkami s pasjo tačko."
Najpogostejša oblika smetenja pa je odmetavanje cigaretnih ogorkov na tla, ob gozdne poti, v reke in v naravo na sploh. "Ne samo da v naravi zgledajo neugledno, pač pa lahko škodujejo prostoživečim živalim," opozarjajo na občini Kranj.
Res je .Največji problem za naravo in človeštvo predstavlja PLASTIKA.Bananin olupek ali ogrizek v obcestnem jarku ne bo moteč,vsaj za večino ne,saj bo narava sama hitro poskrbela zanj.
Največje onesnaževanje okolja so PLOČEVINKE in PLASTENKE in te so ob cestah v parkih in nenormalno vsepovsod, na moreš verjeti kaki PACKI SMO PREBIVALCI SLOVENIJE, brez razlike v starosti, SRAM NAJ VAS BO🤪😝