Slovenija
36 ogledov

Cene nafte grozijo s 100 $

Za en evro je tako treba odšteti 1,3237 dolarja. Žurnal24 main
Evro in nafta sta danes dosegla nove rekordne vrednosti. Evro se je v primerjavi z dolarjem zavihtel že na 1,47 dolarja, cene nafte pa so dosegle 98 dolarjev za sod.

Cene nafte se tako že približujejo psihološki meji 100 $ za sod. Zahodnoteksaška lahka nafta je dopoldne dosegla novo rekordno vrednost 98,46 dolarja za 159-litrski sod. Cene nafte pa lahko še zrastejo, če bodo zaloge nafte v ZDA nizke. Strokovnjaki domnevajo, da so se zaloge nafte v ZDA še znižale in so na najnižji ravni v zadnjih dveh letih. Potem, ko so dosegle rekordno ceno, so se decembrske terminske pogodbe za zahodnoteksaško lahko nafto pocenile na 98,33 dolarja. To je 1,63 dolarja več kot ob koncu torkovega trgovanja. Od letošnjega avgusta se je cena ameriške nafte zvišala že za skoraj 30 dolarjev oziroma približno 40 odstotkov. Cena severnomorske nafte brent se je danes prvič povzpela nad 95 dolarjev in dosegla 95,09 dolarja za sod. Pozneje se je nekoliko znižala.

Nove rekorde podira tudi dolar

Višje cene nafte vse bolj grozijo tudi inflaciji doma in v tujini. © iStockphoto

 
Po drugi strani pa vse večje rekorde podira tudi evro. Ta se je v primerjavi z dolarjem od začetka letošnjega leta podražil za približno 10 odstotkov, dolar pa je tudi v primerjavi z angleškim funtom dosegel najnižjo vrednost v zadnjih 26 letih. Ob najvišji inflaciji v območju z evrom v zadnjih dveh letih naj bi guverner Evropske centralne banke Jean-Claude Trichet na novinarski konferenci po četrtkovem srečanju guvernerjev centralnih bank članic trinajsterice spregovoril o grožnji, ki jo predstavljajo novi inflacijski pritiski. Dvig inflacije na območju z evrom je sledil rasti cen nafte in hrane; po mnenju nekaterih analitikov bi se lahko inflacija na območju z evrom v naslednjih mesecih približala trem odstotkom.

Sicer pa so rast evra pognale predvsem skrbi vlagateljev na ameriškem nepremičninskem trgu in ohlajanje tamkajšnjega gospodarstva. Zaradi tega so se okrepila tudi pričakovanja, da bo ameriška centralna banka v začetku decembra prisiljena znova znižati ključno obrestno mero.

 

 

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.