Po oceni policije se je današnjega protestnega shoda za višje plače udeležilo od 15.000 do 17.000 ljudi, ki so prišli na shod s 336 avtobusi. Kot so sporočili iz Policijske uprave Ljubljana, shod poteka mirno, zaznali so le eno posamično kršitev nedostojnega vedenja na javnem kraju. |
Po Semoličevih besedah od vlade zahtevajo, da bo bolj učinkovita pri odpravljanju inflacije, da parlamentu predlaga spremembe zakonodaje, ki bi preprečile bogatenje le nekaterih posameznikov, in da v začetku prihodnjega leta omogoči prehod v nov plačni sistem. Kot je znano, so tokratne demonstracije spodbudila neuspešna pogajanja o spremembi načina usklajevanja plač. Sindikati zahtevajo dvig vseh osnovnih plač, kar pa delodajalci zavračajo.
"
Pekarna Janša poziva vse delovne ljudi, da varčujejo s kruhom!" © ifp
|
" Dobički letijo v nebo na krilih mizernih mezd ," je dejal vodja Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Boris Mazalin . Doslej so bili zmerni v svojih zahtevah, sedaj bodo zahtevali več, je opozoril. Po besedah predsednika Pergama Dušana Rebolja zahtevajo, da "tajkuni" visoke nagrade vrnejo. Generalni sekretar Slovenske zveze sindikatov Alternativa Zdenko Lorber je med drugim opozoril na zaveze v novem socialnem sporazumu glede upoštevanja inflacije in produktivnosti pri rasti plač. " Obnašanje delodajalcev, ki se danes skrivajo za tem, da nimajo mandata, nam govori, da so socialni sporazum podpisali s figo v žepu ," je dejal. " Delodajalci, vaši pozivi, da bo zmanjšanje davkov sprostilo več maneverskega prostora za dvigovanje plač, so zlagani ," je sporočil generalni sekretar Zveze delavskih sindikatov Slovenije Solidarnost Slavko Pungeršič . Prihranek iz zniževanja davka na plače in obdavčitve dobičkov se namreč ni prelil v višje plače, je dejal in dodal, da je odgovornost za višino plač na njihovi, ne vladni strani.
Predstavnik Evropske konfederacije sindikatov, ki združuje več kot 60 milijonov delavcev, Roberto Treu je v govoru izrazil podporo zahtevam slovenskih sindikatov po dvigu plač zaradi rasti življenjskih stroškov. " Vaši cilji so enaki ciljem vseh sindikatov Evrope ," je dejal. Po podatkih ZSSS so se protesta udeležili sindikati iz Avstrije, Hrvaške, Srbije, Italije, Makedonije in BiH. Medgeneracijsko solidarnost so prišli na protest izkazati tudi upokojenci in študentje.
Delodajalci: Višje plače bi ogrozile obstoj podjetij
|
Semolič pravi, da je sedaj, v času gospodarske rasti in visokih dobičkov,
pravi čas za zahtevo po višjih plačah. © ifp
|
Protestnega shoda se je udeležila tudi ministrica za delo Marjeta Cotman in minister za obrambo Karl Erjavec . Cotmanova protest razume kot odločen in upravičen poziv delodajalcem in lastnikom kapitala k razmisleku o povišanju plač v tistih panogah, kjer so rezultati dela dobri. Po njenem mnenju so zahteve delavcev po višjih plačah legitimne in tudi upravičene. Po njenih besedah jo premier Janez Janša podpira pri njenih prizadevanjih za izboljšanje blagostanja vseh ljudi, kar je tudi naloga celotne vlade. Cotmanova je delodajalce ponovno pozvala, naj sedejo za pogajalsko mizo.
S svojo prisotnostjo na današnjih demonstracijah v Ljubljani je novoizvoljeni predsednik države Danilo Türk po svojeem mnenju pokazal, da mu ni vseeno in da je to resen problem, h kateremu je treba resno pristopiti. Dejal je, da sočustvuje s tistimi, ki živijo s 300 evri mesečno. Po njegovih besedah je treba s pogajanji narediti potrebne popravke pri plačah ter dodal, da ne verjame " v neizbežno neuspešnost pogajanja "; verjame, da so lahko pogajanja vedno uspešna.
|
Tokratnih demonstracij sta se udeležila tudi ministra Marjeta Cotman in Karl
Erjavec. © BOBO
|
Križanič: Do dviga plač ne bo prišlo
Sindikati so množičen protest pripravili že 26. novembra leta 2005, ko se je na protestu proti vladnim ekonomskim in socialnim reformam, predvsem pa proti ideji enotne davčne stopnje, kljub močnemu sneženju zbralo po ocenah organizatorja 40.000 ljudi. |
Danilo Türk je pokazal, da podpira protestnike v njihovih zahtevah. © ifp
|
Neuspela pogajanja
Samo Hribar Milič opozarja na negativne učinke morebitnega dviga plač - odpuščanje delavcev. © BOBO |
V tokratnih demonstracijah se je združilo vseh šest sindikalnih central v Sloveniji - Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam, Konfederacija novih sindikatov Slovenije Neodvisnost, Konfederacija sindikatov 90 Slovenije, Slovenska zveza sindikatov Alternativa in Zveza delavskih sindikatov Slovenije Solidarnost. |
Semolič upa, da bo protest pri delodajalcih prebudil razum in povečal vpliv tistih delodajalcev, ki podpirajo zahteve sindikatov. Ob neuspešnih pogajanjih sindikati grozijo, da bodo januarja pripravili splošno stavko, ki pa bi, tako Semolič, povzročila več škode za delodajalce, kot bi jo pristanek na zahteve sindikatov.