Z omenjenim sistemom so na nepreglednem križišču v Brunšviku v Občini Starše število prometnih nesreč zmanjšali za 87,5 odstotka. Na notranjem ministrstvu pozdravljajo inovacije, ki lahko izboljšajo varnost na cestah.
Korun je na predstavitvi v centru varne vožnje na Vranskem dejal, da so sistem COPS@road, ki ga večina pozna kot opozorilni detektor mrtvega kota, ne le nadgradili, ampak tudi izboljšali. Obstoječemu sistemu so namreč dodali oddaljeni senzor, ki omogoča detekcijo vozil tudi takrat, kadar cesta ni ravna in pregledna. Senzor pa brezžično pošilja podatke v centralno enoto tako, da sistem zazna prihod vozila, preden je ta v vidnem polju udeleženca v cestnem prometu.
Cenovno ugodna rešitev za nepregledna križišča
Namestitev omenjenega sistema predstavlja minimalen poseg v obstoječo infrastrukturo, za napajanje pa skrbi sončna energija. Sistemi COPS@road so po Korunovih besedah prek GPRS-povezave povezani z nadzornim centrom in beležijo podatke o gostoti in hitrosti prometa.
Policiste zasuli s pobudami
Na notranjem ministrstvu pa navajajo, da pozdravljajo vse pobude, inovacije in rešitve, ki lahko pripomorejo k izboljšanju varnosti na cestah. Konec julija so denimo vzpostavili spletno aplikacijo, prek katere policija spremlja pobude za nadzor prometa.
Od vzpostavitve aplikacije pa do začetka tega tedna je policija prejela 1.820 pobud za prometno kontrolo. V 1.301 primeru so nadzor predlagali zaradi pogostih prekoračitev hitrosti in v 519 primerih zaradi drugih kršitev cestno prometnih predpisov.