Hrvaški časnik Večernji list je opisal zgodbo hrvaškega voznika, ki ga je slepo zaupanje navigaciji Google Maps stalo 2.500 hrvaških kun oziroma nekaj več kot 300 evrov, kolikor je bila globa, ki so mu jo izročili hrvaški policisti.
Na Hrvaško se je vračal s Ptuja, navigacija pa mu je ponudila pot preko točke, kjer ni mednarodnega mejnega prehoda, ampak lahko mejo prečkajo tisti, ki imajo obmejno dovolilnico. "Mesto, na katerem me je zaustavil obmejni policist, je kot svojevrsten bankomat za državni proračun. Policist mi ni ponudil možnosti, da se obrnem in vrnem v Slovenijo na mednarodni prehod, ampak mi je izročil kazen v višini 2500 kun," je voznik zaupal hrvaškim novinarjem. Navedel je, da bi lahko dobil tudi do 30 dni zaporne kazni.
Kot piše Večernji list omenjeni voznik ni edini, ki je dobil kazen, saj naj bi obmejni policist prav takrat zaustavil še en avtomobil.
Kdo lahko v obmejnem prometu z obmejnimi prepustnicami in dovolilnicami prečkati prehode za obmejni promet je zapisano v zakonu. Mejni prehodi za obmejni promet so praviloma odprti od 6. do 22. ure. Odpiralni čas prehoda lahko na predlog sosednjih obmejnih občin spremeni Stalna slovensko - hrvaška komisija za izvajanje sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju, ustanovljena na podlagi določb tega sporazuma. Obmejna prepustnica se lahko izda državljanom pogodbenic, ki imajo stalno prebivališče na obmejnem območju. Imetniku dovoljuje prestopanje meje na mejnih prehodih za obmejni promet, meddržavnih in mednarodnih mejnih prehodih in neprekinjeno bivanje na obmejnem območju druge pogodbenice največ sedem dni.
Upoštevajte prometne znake in vse bo v redu,sem preizkusil :)
Članek ne pove, kako so mejni prehodi za obmejni promet označeni v primerjavi z mednarodnimi mejnimi prehodi. Kako vem, da prečkam mejo na mestu, kjer je ne bi smel? Kako sploh vem, da prečkam mejo? Kako sploh vem, da je ne bi smel?
Obmejne propustnice ne obstajajo več. Na maloobmejnih prehodih lahko vsak prečka mejo.