Utrujenost je eden največjih krivcev za prometne nesreče v svetu. Pogosto je za nastanek usodne nesreče dovolj, da voznik le za trenutek zapre oči. Na angleški Univerzi v Nottinghamu razvijajo tehnologijo, ki bo to preprečila.
V voznikov sedež nameravajo vgraditi audiogram, ki bi meril srčni utrip in bi na ta način prepoznal utrujenost voznika. Raziskovalci želijo tehnologijo povezati z ostalimi varnostnimi sistemi v avtombilih, ki bi v primeru, da bi voznik zadremal, prevzeli nadzor nad vozilom in preprečili nesrečo. Projekt je trenutno še v začetih fazah razvoja, vendar pa bi lahko tehnologija postala uporaben varnostni člen v avtomobilih že čez leto dni, so prepričani njeni avtorji.
Tehnika rešuje življenja
Že danes pa so tudi že v nižjih razredih avtomobilov na voljo napredni pripomočki, ki pomagajo preprečevati nesreče zaradi nezbranosti.
asistenca za vozni pas - ob nenapovedanem prehodu čez sredinsko črto avtomobil voznika opozori s tresenjem volana ali piskom, nekateri avtomobili tudi popravljajo volan;
asistenca za prehitevanje - avtomobil voznika opozarja na vozila v mrtvem kotu, v primeru poskusa prehitevanja v takšnem primeru sledi še jasnejše opozorilo.
asistent za budnost - prek različnih senzorjev avtomobil spremlja voznikovo obnašanje. Če oceni, da se obnaša nezanesljivo, predlaga takojšnji postanek.
radarski tempomat - razbremeni voznika, saj samodejno prilagaja varnostno razdaljo do spredaj vozečih vozil. Naprednejši sistemi so prilagojeni tudi za vožnjo v popoldanski konici z veliko ustavljanja in speljevanja.