Obleka je tista, ki v zimskih časih zaradi mraza predstavlja težave med vožnjo. Ko smo zunaj na mrazu, je bunda dobrodošla, ko sedemo v avto, pa ne. Če boste v avtomobilu prevozili več kot le nekaj kilometrov, vanj ne sedajte v bundah. Že po nekaj minutah vam bo postalo prevroče. To velja tudi za otroke.
Kapuca je lahko nevarna
"Plašče in budno poskušajte odstraniti, saj se mora varnosti pas prilegati telesu in lahko le tako učinkovito opravi svojo funkcijo," pojasnjuje inštruktor varne vožnje Brane Legan in enako dodaja za šal in kapo: "Vožnja naj bo lahkotna in učinkovita, predvsem ko je treba zavijati ali izvajati manevre."
Posebej nevarna je kapuca, ki zmanjša vidni kot in omejuje sluh voznika. Vsa ta čutila so za voznika zelo pomembna. "Z vidom pridobivamo več kot 90 odstotkov vseh informacij. Če ne bomo pravilno oblečeni, se zna zgoditi, da se sploh ne bomo zavedali neke nevarnosti ali sporočila drugega udeleženca v prometu. Zaradi tega smo lahko v težavah," dodaja inštruktor, ki opozarja, da je treba nevarnosti prepoznati in nevarne elemente odstraniti.
Nevarne so volnene rokavice, ki hitro zdrsnejo z volana; še posebej neprimerne za vožnjo so rokavice na dva prsta, pravi Legan: "Vsak, ki uporablja rokavice, mora že pred vožnjo spoznati, ali mu ob držanju in vihtenju volan drsi iz rok – ali lahko normalno upravlja volan. Če niso dobre, jih je treba sneti ali uporabiti druge, primerne (zaradi oprijema so priporočljive usnjene). Rokavice na dva prsta ne omogočajo obvladovanja z obvolanskimi ročicami in stikali na multifunkcijskih volanih, ki jih mora voznik znati uporabljati med vožnjo."
Pri 25 stopinjah postanemo zaspani
Avtomobil najhitreje ogrejete tako, da nastavite temperaturo na maksimum, stopnjo ventilatorja pa na minimumu ohranite tako dolgo, da iz šob začne pihati topel zrak. Bodite pozorni, da pravočasno zmanjšate temperaturo v avtomobilu. Idealna temperatura v avtomobilu je po priporočilu zdravnikov 20 ali 21 stopinj Celzija. Pri temperaturah nad 25 stopinj Celzija človeško telo postane "zaspano", pod 19 stopinjami pa začne koža hitreje izgubljati temperaturo, kar slabša prekrvavitev. Tudi takrat je odzivnost slaba, opozarjajo pri nemškem avtomobilističnem združenju Adac.
Če si lahko privoščite, investirajte okoli tisoč evrov v vgradne grelce. Notranjost avtomobila lahko tako v zimskih dneh pred vožnjo ogrejete kar na daljavo.