Pravilna nega ohranja avtomobil v dobri kondiciji in podaljša njegovo življenjsko dobo. Dobro negovan avtomobil je možno prodati hitreje in dražje.
Čeprav se zdi, da zna oprati avtomobil prav vsak, obstajajo za pranje pravila, ki se jih je treba držati.
Hišna čistila pustite v kuhinji
Ker je vozilo sestavljeno iz različnih materialov, kot so lak, guma, plastika, steklo, krom …, je za kakovostno vzdrževanje potrebnih več različnih čistil. Sestava čistil je prilagojena točno določenemu namenu oziroma točno določenemu materialu, zato je z njimi čiščenje različnih površin bolj učinkovito. Obstajajo sicer tudi univerzalna avtomobilska čistila, ki delo opravijo dobro, a zaradi drugačne sestave ne tako intenzivno, zato tudi njihov učinek traja manj časa.
Od strehe navzdol
Avtomobil vedno čistimo od strehe navzdol. Pri čiščenju uporabimo različne gobe in krpe zato, ker je avto pri kolesih in pragovih najbolj umazan. Pri pranju tega dela vozila ostane na gobi največ umazanije, peska in drugih materialov, ki lahko poškodujejo barvo avtomobila. Avtomobil je priporočljivo oprati tudi s podaj (dno vozila), saj s tem dobro zaščitimo tiste dele vozila, ki so pozimi najbolj izpostavljeni soli in pesku.
Ko je vozilo čisto, a še mokro, ga obrišimo z brisalcem, ki ima silikonsko gumo, da odstranimo večji del vode. Ne smemo pozabiti obrisati s kritih delov med vrati in prtljažnim pokrovom. Za zaključek avtomobil obrišemo s krpo za nego avtomobila. Po čiščenju avtomobil temeljito prezračimo, da se v njem ne bo nabirala vlaga.
Če vozilo peremo z visokotlačnim čistilcem, moramo upoštevati navodila za uporabo. Predvsem ni priporočljivo, da curek do karoserije ne približamo na manj kot 15 centimetrov. Z njim se ne smemo preveč približati niti mehkim, gumijastim delom in izolaciji. Štirikrat na leto ob čiščenju nanesemo trdi vosek. Morebitne poškodbe zaščitnega sloja je treba odpraviti takoj.
Aluminijasta platišča, plastika in krom
Rja
Tudi za rjo obstaja čistilo. Odstrani t.i. letečo rjo ali kovinski prah ter ostružke rje, ki so prilepljeni na lak. Če se rja pojavi na nezaščitenih železnih delih, se jo lahko odstrani, a se čez čas spet pojavi. Načeto rjasto pločevino mora popraviti klepar. Letečo rjo se odstrani s posebnim plastelinom, madeže od rje pa z odstranjevalcem leteče rje.
Tekstilne strehe
Tekstilnih streh in zložljivih streh ne smemo negovati enako kot negujemo lakirane površine. Če hočemo streham zagotoviti dolgo uporabno dobo, jih moramo vzdrževati redno. Platneno streho dobro operemo z avtomobilskim šamponom, jo speremo z obilo vode ter posušimo. Madeže očistimo s krtačo in brez agresivnih čistil, kakršen je na primer klor. Nato streho premažemo z impregnacijskim sredstvom za platnene strehe in tekstil. Tako bo streha suha tudi v mokrih in vlažnih razmerah. Če je streha zgolj prašna, uporabimo krtač o, s katero krtačimo v smeri tkanine.
Avtomatskih avtopralnic se izogibajte.
ja, to sem še čakal, da mi poveste, kako avto oprat. Vi ste genijalci na Žurnalu24. Res pravi članek ob pravem času.