Finančna uprava (Furs) obvešča, da je lani prestregla 768 paketov s prehranskimi dopolnili in zdravili namenjenimi fizičnim osebam.
Število prepovedanih pošiljk iz leta v leto pada – leta 2023 jih je bilo na primer 999, leta 2022 pa 1.155, še navajajo na Fursu.
Uvoz in izvoz zdravil s strani posameznikov je glede na 16. člen Zakona o zdravilih prepovedan, pojasnjujejo.
Uvoz in izvoz zdravil s strani posameznikov je prepovedan. Ne glede na to pa lahko posameznik za svojo osebno uporabo, za osebno uporabo svojih ožjih družinskih članov oziroma na podlagi pooblastila za osebno uporabo največ enega posameznika, ki ni njegov družinski član, ali za svojo posamezno žival, katere vrsta se ne uporablja za pridobivanje oziroma za proizvodnjo živil, vnese oziroma uvozi ali izvozi oziroma iznese v svoji osebni prtljagi zdravilo v količini, ki ustreza zadevni terapevtski uporabi, in sicer:
- za akutna stanja za največ tri tedne;
- za kronične bolezni oziroma stanja, pri katerih je potrebna dolgotrajna uporaba zdravil, za največ tri mesece skladno s predpisanim odmerjanjem, izjemoma pa za obdobje do 12 mesecev, če posameznik predloži organu, pristojnemu za carinske zadeve, dokazila o dovoljenem bivanju v tem obdobju v ciljni državi in predpisi s področja prepovedanih drog ne določajo drugače.
Carinski organ lahko zahteva od posameznika dokazilo o zdravniškem oziroma veterinarskem receptu, če je le-ta potreben.
dezurni@styria-media.si
politikantsko zdravniška mafija mafija ščiti našo framako mafijo, kar je v nasprotju z EU zakonodajo o pretoku blaga in storitev. …
kaj pa medex ? kaj pa ta uvaža ? med ? ma ne me hecat ! slovenski predpis jasno in …
To je kršitev načela EU o prostem pretoku blaga in storitev! Samo povem!