Epidemija novega koronavirusa vpliva tudi na področje avtomobilskih zavarovanj. Ker se zaradi vladnih omejitev in marsikje okrnjene proizvodnje manj vozimo, se dogaja tudi manj prometnih nesreč, posledično pa zavarovalnice beležijo manj škodnih primerov kot običajno. Marsikdo sicer s prijavo škode čaka, da bo najhujše mimo.
V zavarovalnici Grawe so za STA potrdili, da je število prijav škod iz obveznega avtomobilskega zavarovanja res nekaj manjše, saj se ljudje vozijo manj, s čimer je tudi manj nesreč. A v zavarovalnici obenem poudarjajo, da ljudje prav tako čakajo s prijavo nekaterih škod, saj so možnosti trenutno zelo omejene. Enako je v zavarovalnici Generali, kjer pa stranke pozivajo, naj škodo prijavijo preko telefona ali spleta.
Pri Zavarovalnici Triglav medtem izpostavljajo, da je za oceno škod še prezgodaj, saj vedo, da stranke čakajo s prijavo na obdobje po pandemiji. Podobno je pri Zavarovalnici Sava, kjer priznavajo manjše število škodnih dogodkov, "vendar je v tem trenutku še preuranjeno govoriti o vplivu na končen škodni rezultat".
Zavarovanja podaljšujejo na daljavo
Vse zavarovalnice beležijo tudi nekaj manjše podaljšanje obveznih avtomobilskih zavarovanj. Vlada je 16. aprila v okviru ukrepov proti širitvi pandemije namreč zaprla registracijske točke in tehnične servise po državi ter veljavnost prometnih dovoljenj in zavarovanj avtomatično podaljšala do 16. maja.
Na zavarovalnicah so si enotni, da se je večina strank odločila za podaljšanje ali sklenitev novega zavarovanja na daljavo. Nekaj je tudi zamudnikov, a te pozivajo, naj zavarovanje uredijo čim prej, da se izognejo gneči po sprostitvi ukrepov, saj razlike v zavarovalni premiji in času zavarovanja ni.
Kot so še zapisali v Zavarovalnici Grawe, opažajo, "da so si nekateri zavarovanci odlok vlade napačno interpretirali". "Podaljšanje zavarovanja na podlagi odloka ne pomeni neplačila premije in tudi ne, da se začetek novega zavarovanja premakne za en mesec.
Če vam zavarovanje poteče 15. aprila in ga boste podaljševali šele 15. maja (ker odlok to dovoljuje), vam zavarovanje velja od 15. aprila dalje, in ne od 15. maja. "Plačate tudi mesec za nazaj," so sklenili.