Novi predpisi: avtomobilske pnevmatike lahko uporabljamo dlje

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
V gumarski panogi buri duhove nova uredba, ki bo določala, da lahko gume ostanejo v uporabi veliko dlje kot zdaj.
Oglej si celoten članek

Če bo obveljala regulativa Gospodarske komisije UN za Evropo (UN-ECE) R 117.04, bi se lahko v Evropi na leto izognili nabiranju 128 milijonov izrabljenih avtomobilskih pnevmatik in izpustom 6,6 milijona ton ogljikovega dioksida. Tako so izračunali pri proizvajalcu gum Michelinu.

Namen nove regulative, ki v Evropi velja od1. julija letos, je zagotovitev,da gume, ki so bile v uporabi daljše obdobje, še vedno ohranjajo določene varnostne lastnosti. Za regulativo stoji zamisel, da bi lahko gume uporabljali dalj časa, kar bi koristilo predvsem okolju. V gumarski panogi so novo regulativo sicer pozdravili, vendar so ob tem zelo previdni.

Foto: Anže Petkovšek Test pnevmatik

Je 1,6 mm še varna globina profila?

Za zdaj je edino Michelin priporočil uporabo svojih gum vse do zakonskega minimuma 1,6 milimetrov profila na tekalni površini. Svoje priporočilo so utemeljili na predpostavki, da je to edini način, da tudi gumarji naslovijo na trenutne izzive, kakršni so trajnostni pristop in varčevanje s surovinami, hkrati pa še vedno ohranijo varno globino utorov na tekalni površini gum.

Tudi pri nemškem avtomobilskem združenju ADAC novo regulativo pozdravljajo, vendar pa so kritični do Michelinove obljube, da so gume z 1,6 milimetra profila še varne. Šef za testiranje vozil pri združenju Dino Silvestro pravi, da čeprav se proizvajalec jasno zavzema za podaljšanje življenjske dobe gum, kar bi imelo določene rednosti na področju trajnosti in zmanjševanja stroškov, je to že na robu sprejemljivega.

Foto: PU Maribor Obrabljene pnevmatike tovornega vozila

Dodaja, da nova regulativa ne upošteva vseh relevantnih aspektov. Preskusili naj bi le vozne manevre z longitudinalno dinamiko, kakršno je zaviranje na mokri podlagi s preostalo globino profila dva milimetra, niso pa preskusili kritičnih voznih manevrov na področju lateralne dinamike, torej prečnih premikov.

Testi zelo omejeni

Podobne zadržke ima tudi Michael Schwämmlein, izvršni direktor za tehnologijo pri zvezi prodajalcev gum BRV. Pravi, da se testi oprijema na mokri podlagi nanašajo zgolj na vzdolžni oprijem v vodi z globino med 0,5 in 1,5 milimetra. Ne nanašajo pa se na obnašanje gum med splavanjem, kjer so izrabljene gume najšibkejše.

Foto: Policija Gume pnevmatike dezen profil globina merjenje

ADAC-ova študija je pokazala, da pri globini profila dva milimetra pride do resnega zmanjšanja zmogljivosti na področju prečne dinamike. To pomeni, da je voznik izpostavljen tveganju, da bo avtomobil med prehitro vožnjo skozi ovinek nenadoma izgubil stik s podlago, kar se bo končalo z nesrečo.

ADAC in BRV zato kljub odredbi UN-ECE priporočata, da vozniki za lastno varnost letne gume zamenjajo, ko so na njih ostali vsaj še trije milimetri profila, zimske pa, ko je na njih ostalo še štiri milimetre profila.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 7

  • 09:58 1. November 2024.

    Adac je pozabil da se že zdaj vozijo z zlizanimi gumami. Kamjonisti jih narežejo. 🤣

  • 09:57 1. November 2024.

    Glej ga zlomka,sedaj bodo zaradi ekologije dobile gume drugačno oceno ,kar se tiče starosti in obrabljenosti,čeprav so nam "strokovnjaki"(podplačani s …

  • 09:55 1. November 2024.

    Skrajni čas. Za čimprejšnjo menjavo so zainteresirani samo proizvajalci in prodajalci gum. Prihajalo je celo tako daleč, da mi je …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.