Zdravje
1541 ogledov

Zato bodo zvečer nekatere stavbe v mestih zažarele v modrem

Parkinsonova bolezen Profimedia
Številni objekti bodi zažareli v modri svetlobi.

Danes zaznamujemo svetovni dan Parkinsonove bolezni, druge najpogostejše nevrodegenerativne bolezni za Alzheimerjevo. Gre za počasi napredujočo neozdravljivo degenerativno nevrološko bolezen. S to boleznijo se sooča več kot 11.000 bolnikov v Sloveniji. S sloganom Razsvetlimo temo bodo zvečer zažarele nekatere stavbe v modri barvi.

Parkinsonova bolezen je neozdravljiva, počasi napredujoča, degenerativna nevrološka bolezen. Njena glavna značilnost je propadanje dopaminskih nevronov v kompaktni črni substanci, kar vodi v pomanjkanje dopamina v možganih, so zapisali na spletni strani Društva bolnikov s parkinsonizmom in drugimi ekstrapiramidnimi motnjami Trepetlika. Ljudje najpogosteje zbolijo po 60. letu, pri 10 odstotkih bolezen odkrijejo pred 50. letom. Z ustreznim zdravljenjem in komplementarnimi terapijami se lahko napredovanje bolezni upočasni.

"Zahvaljujem se slovenskim strokovnjakom, ki kot redki v Evropi bolnikom zagotavljajo prav vsa zdravila, ki so na tržišču. Širšo družbo pa opozarjam, da imajo bolniki s Parkinsonovo boleznijo enake težave kot vsi ostali bolniki v Sloveniji: nedostojne in nedopustne čakalne dobe ter pomanjkanje zdravstvenih strokovnjakov,"  je ob svetovnem dnevu ozaveščanja o tej bolezni poudaril Zvezdan Pirtošek, predsednik Društva bolnikov s parkinsonizmom in drugimi ekstrapiramidnimi motnjami Trepetlika.

Bolniki in njihovi bližnji lahko pomoč in podporo dobijo v tem društvu, ki že od leta 1990 združuje bolnike, njihove bližnje in podporne člane. Poleg združevanja ljudi s podobnimi zdravstvenimi težavami, je glavni namen društva predvsem izobraževanje bolnikov in njihovih svojcev o novostih s področja zdravljenja ter seznanjanju z načini lajšanja življenja bolnikov.

Društvo ponuja številne podporne programe za boljše življenje. "Med njimi je gotovo najbolj priljubljen terapevtsko edukativni tabor na Debelem Rtiču, ki smo ga tokrat pripravili že 35. V naslednjih dneh bomo začeli tudi s plesom, prilagojenim našim sposobnostim, ter še cel kup zanimivih in dragocenih programov," je na novinarski konferenci v četrtek dejal podpredsednik društva Anton Malovrh, sicer dolgoletni bolnik s Parkinsonovo boleznijo.

Modra barva

Društvo se je letos priključilo pobudi z osvetljevanjem znamenitosti v modri barvi, ki izraža globalno solidarnost v boju proti Parkinsonovi bolezni, znak podpore ljudem s to boleznijo in željo po napredku na poti do učinkovitejših terapij ter končnega zdravila. Hkrati je to simbol upanja, povezanosti in spoštovanja.

Številni objekti bodo kot opomnik bremena Parkinsonove bolezni zažareli v modri svetlobi, med drugim ljubljansko Tromostovje, vodnjak v središču Maribora in Pristaniška ulica in pomol v Kopru.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.