Neurja, ki so to zimo prizadela jugovzhod Španije in ga presenetila celo s snegom, so precej oklestila oskrbovalno verigo z zelenjavo. Španija je namreč glavni evropski vir sadja in zelenjave, manjša količina pridelka pa zmanjšuje zaloge in zvišuje cene, kar opažajo tudi slovenski trgovci.
Kot so za STA pojasnili v Tušu, vremenske razmere vedno vplivajo na ponudbo svežega sadja in zelenjave na trgu, zato tudi tokrat od prvega mraza naprej zaznavajo pomanjkanje: "Ker se vedno trudimo zadovoljiti želje naših kupcev, iščemo alternativne nabavne poti, ki jih trenutni vremenski pogoji niso prizadeli. To sta tudi Portugalska in Maroko," so pojasnili v družbi. Dodali so, da spremenjene vremenske razmere vplivajo tudi na gibanje cen.
Tudi v Lidlu so povedali, da "deloma prihaja do težav" z dobavo sadja in zelenjave, saj so zaradi omejenih količin na trgu poskočile nabavne cene. Posledično so prilagodili tudi maloprodajne, so pojasnili.
Preberite še:
Najbolj se pozna pri solati in paradižniku
V Hoferju so pojasnili, da pomanjkanje najbolj opažajo pri solati in paradižniku. V zadnjih tednih so zaznali do 30- in več odstotno zvišanje cen, čeprav opažajo, da se stanje že izboljšuje.
V Španiji sneg
Španija običajno pokrije trideset odstotkov evropskih potreb po sadju in zelenjavi, to zimo pa se je ta vrednost prepolovila, v primeru zelene solate pa zmanjšala za celih 80 odstotkov. Španska zveza kmetijskih izvoznikov je poročala o 30-odstotnem zmanjšanju izvoza, nekateri pa opozarjajo celo na prepolovitev izvoženih količin. Nekateri kmetje naj bi izgubili ves pridelek.
Špansko kmetijsko ministrstvo pričakuje, da bo pridelava okrevala v nekaj tednih, dobava pa naj bi se v ustaljene tirnice vrnila do začetka marca. A kmetje poudarjajo, da to brez zadostne državne pomoči ne bo mogoče.
dezurni@zurnal24.si
To je umetno privzdignjeno, resnica pa je takšna, da so skladišča v EU polna in zaradi sankcij Rusiji več nimajo kam prodajati (kot vidite Finska itd.) in zaradi kopičenja robe v skladiščih vse zgublja na vrednosti in jo ravno s… ...prikaži več tem UMETNO ohranjajo visoko, da kdo pomisli da jo mogoče res primanjkuje. Ravno tukaj je fora v tem. Drage zelenjave ali pa sadja pa že ne bom kupovala, bom počakala da jim v skladišču začne gniti in takrat bo poceni, da se hitro znebijo. Mafija in kartelno dogovarjanje. Koruptivne barabe.