Multivitamini in mineralna prehranska dopolnila med nosečnostjo so za ustrezno hranjene ženske oziroma njihove otroke "nenujen strošek" brez dokazanih pozitivnih učinkov, kaže danes objavljena znanstvena študija. Nekatera dopolnila so po ugotovitvah znanstvenikov lahko celo nevarna, saj škodujejo zarodku.
Nekatere so lahko celo škodljive
Po besedah avtorjev študije je večina raziskav, s katerimi proizvajalci prehranskih dodatkov upravičujejo njihov pomen, opravljenih v slabše razvitih državah, kjer je možnost za podhranjenost nosečnic večja.
Kot so opozorili znanstveniki, denimo dnevna količina folne kisline in vitamina D dokazano koristi organizmu, ni pa dokazov, da zaščito imunskemu sistemu predstavljajo različne mešanice vitaminov.
Nekatere so lahko celo škodljive, med njimi tiste z vitaminom A, saj lahko ta v prevelikih količinah poškoduje zarodek. Multivitamini in mineralna prehranska dopolnila sicer običajno vsebujejo 20 ali več aktivnih sestavin.
"Nismo našli dokazov, na podlagi katerih bi nosečnicam priporočili uživanje multihranilnih dodatkov poleg priporočene folne kisline in dodatkov vitamina D, katerih generične različice pa lahko kupijo dokaj poceni," so zapisali avtorji študije.
Analiza študije je bila objavljena v biltenu, ki britanske zdravnike in farmacevte seznanja z metodami zdravljenja in obvladovanja bolezni. Po njenih navedbah bi moral biti poudarek na spodbujanju zdrave prehrane in dostopnosti dodatkov s folno kislino za nosečnice z nižjimi prihodki.
Znanstveniki so v raziskavi vnovič pregledali objavljene raziskave o folni kislini, vitaminu A, železu, vitaminih C, E in A ter multivitaminskih dodatkih.