Zdravje
9567 ogledov

Vlada sprejela nove omejitve za kadilce

Valentina Prevolnik Rupel Saša Despot Valentina Prevolnik Rupel
Nova ministrica za zdravje Prevolnik Rupel na prvi novinarski konferenci s to novico.

Vlada je sprejela predlog novele zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. "Zakon smo sprejeli, ker uporaba elektronskih cigaret med otroci in mladimi strmo narašča," pojasnjuje ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. "Elektronske cigarete vsebujejo številne škodljive, rakotvorne snovi in dražilne snovi, ena ključnih sestavin pa je nikotin, ki je močno zasvojljiv in ima škodljive učinke na srčnožilni sistem, pljučno funkcijo in razvoj ter delovanje možganov pri mladostnikih."

Raziskave kažejo, da uporaba elektronskih cigaret do štirikrat poveča verjetnost, da bi začeli kaditi običajne cigarete. 

Prepovedane elektronske cigarete z aromami

Novela predvideva prepoved vseh arom v elektronskih cigaretah, razen arome tobaka in mentola.  Gre za arome sadja, alkohola, zelišč, bombonov in podobno, skupno naj bi jih bilo 15 tisoč. Elektronske cigarete za enkratno uporabo, ki nimajo arom, sicer niso prepovedane. "Večina mladostnikov začne uporabljati elektronske cigarete prav zaradi arom, vendar arome zmanjšujejo zaznavanje škodljivosti," pravi ministrica.

Zakon uvaja tudi popolno prepoved kadilnic, torej popolno prepoved kajenja v notranjih prostorih. "Kadilnice so se namreč kljub prezračevanju, filtriranju in drugim tehničnim ukrepom izkazale za neučinkovito zaščito pred izpostavljenostjo tobačnemu dimu," so ugotovili na ministrstvu za zdravje. Zaradi možnosti kadilnic je bila Slovenija uvrščena med države z nepopolno zaščito pred izpostavljenostjo tobačnemu dimu, kar slabša mednarodno oceno slovenske politike nadzora nad tobakom. 

Da bi preprečili nastanek črnega trga, je vlada dopolnila določbe nadzora in kazenske določbe. "Posameznik tovrstnih izdelkov ne bo smel prodajati, tudi ne uvažati v večjih količinah. Da bomo učinkoviteje nadzirali prodajo na daljavo, oziroma preko spleta, ki sicer velja že od 2017, predlog zakona posameznikom prepoveduje uvoz teh izdelkov iz tretjih držav. Gre za izdelke, ki mnogokrat kršijo zakonodajo, predvsem gkede vsebnosti nikotina in drugih škodljivih snovi," pojasnjuje Prevolnik Rupel. Ministrica ob tem poudarja, da gre za nujne ukrepe, ki bodo pripomogli k varovanju zdravja in vzdržnosti zdravstvenega sistema. 

Več sledi ...

Komentarjev 18
  • Avatar Anion6anion
    Anion6anion 18:50 09.november 2023.

    A to je zdravstvena reforma?

  • miro8 17:59 09.november 2023.

    Da ne bo smel uvažati v večjih količinah. Odkar so pred nekaj tisoč leti iznašli številke je takole nakladanje eno samo spuščanje megle. Če bi mislili resno, bi rekli npr., da je meja uvoza recimo 10 ali 20 cigaret, ne ...prikaži več pa nekaj. Halo !!! To je podobno umotvoru nekega zdravstvenega ministra v preteklosti, ki je izjavil, da bo potrebno posebno zavarovanje za adrenalinske športe. Ko sem ga vprašal, kateri šorti pa niso adrenalinski je pa samo butasto debelo gledal.

  • Avatar lopov
    lopov 17:57 09.november 2023.

    SEDAJ BOMO ŠLI V ZELEN PREHOD NA TRAVO...