David je eden od tisočih Američanov, ki so jih priklopili na napravo, ki je ob okužbi s covid-19 in njegovimi posledicami marsikomu rešila življenje. Na Kitajskem, v Italiji in tudi v Sloveniji.
V Sloveniji smo se ob izbruhu epidemije bali, da življenjsko pomembnih naprav ne bo dovolj, zato se je na pobudo ožjega kroga gospodarstvenikov, direktorjev pomembnih podjetij in ustanov pričela preverjati zamisel o izdelavi slovenskega respiratorja. Groba ideja je bila, da podjetja in ustanove, ki delajo na medicinskem segmentu (Fakulteta za elektrotehniko UL, IJS, TPL,…) v sodelovanju z UKC Ljubljana, skupaj z ostalimi podjetji in ustanovami, ki imajo tovrstne kompetence in kapacitete, razvijejo poenostavljeni (MVP) respirator in ga dajo v uporabo.
Iz UKC Ljubljana so zapisali, da sta se že pred samim začetkom in razglasitvijo epidemije v Sloveniji medicinska in tehnična stroka tesno povezali in v kratkem času je strokovnjakom uspelo razviti več odličnih prototipov medicinskih ventilatorjev, ki bi v primeru potreb in pomanjkanja medicinske opreme lahko zagotovili kapacitete za zagotavljanje ventilacije v času posebnih pogojev dela.
V celotnem obdobju so različne raziskovalne skupine opremo testirale v Medicinskem simulacijskem centru UKC Ljubljana, kjer so lahko ob kvalificirani izmenjavi mnenj zdravnikov in najboljših inženirjev nastali odlični izdelki, ki so se sproti nadgrajevali. Medtem, ko je v četrtek završalo v oddaji Tarča o preplačani medicinski opremi, med katerimi so tudi respiratorji (večine od 220 naročenih respiratorjev še vedno ni v Sloveniji), so v petek, 24. 4., v UKC Ljubljana opravili nov krog testiranj slovenskega respiratorja, ki bi ga radi predstavili javnosti. Zaradi omejitev s prostorom in številom prisotnih v medicinskem centru, so testiranja posneli v UKC Ljubljana.
V UKC so ob objavi videa še zapisali: "Hiter in kakovosten razvoj je bil v veliko oporo medicinskemu osebju UKC Ljubljana, ki je vedelo, da lahko računa na slovenske znanstvenike in podjetja, ki bodo v primeru potrebe lahko priskočili na pomoč in zagotovili nujno opremo."
Do naslednjega vala imajo sedaj čas da prototip do konca uglasijo in opremijo z ustrezno senzoriko in dodatki. Zanimivo mi je da med tem kar sem videl ni bilo poenostavljene naprave,ki bi delova zgolj mehansko kot naprimer Aironov model A-E… ...prikaži več na komprimiran zrak. No, upajmo da naslednji val obvladamo s tem, kar smo se do sedaj navadili, torej higiena, distanciranje, pokritje kašlja in pljuvanja pri govoru in da bo dovolj ventilatorjev teh, ki smo jih že naročili in delno dobavili.
Umrljivost je premosorazmerna z številom tespiratorjev(do 80%}. Respiratorji so biznis v rokah agresivne medicine.V Italiji imAjo trenutno več respiratorjev kot vse bolnikov v intenzivi.
respiratorjev je sigurno zadosti, tistih osnovnih, ampak dobijo več denarja od zavarovalnic, če uporabljajo "višjo stopnjo", torej umetna pljuča