V enem letu je v Srbiji več kot 25.000 ljudi doživelo možgansko kap. Stroka pravi, da je glavni vzrok okužba s koronavirusom.
Še več, zaradi posledic okužbe s covidom-19 je se starostna meja bolnikov z možgansko kapjo vse nižja, piše srbski spletni portal B92, ki navaja podatke Inštituta za javno zdravje. V Inštitutu navajajo, da je v Srbiji v enem letu možganska kap prizadela kar 25.685 ljudi. In tveganje za takšen izid ogroža tako tiste, ki so imeli hudo obliko okužbe s koronavirusom, kot tiste, ki so se izognili hudim simptomom.
Profesor dr. Ranko Raičević, predsednik Društva nevrologov Srbije in predstojnik Nevrološke klinike VMA, je za srbske medije dejal, da to potrjuje sume z začetka pandemije, da bi lahko koronavirus imel resne, zapoznele posledice.
Strah je bil upravičen
B92 še navaja, da je zdaj z gotovostjo znano, da je globalna epidemija vplivala na razvoj možganske kapi pri mladostnikih, "kar kaže na velik potencial te okužbe za motnje na sistemski ravni," pravi dr. Ranko Raičević.
"Postkovidni sindrom je nova klinična slika pri bolnikih, ki so preživeli okužbo z virusom SARS-CoV-2. Vključuje bolnike, ki so bili hospitalizirani zaradi resnosti klinične slike, enako velja za tiste z blago klinično sliko okužbe," dodaja. Poškodbe se pojavljajo v številnih organskih sistemih, prevladujejo dihalne, srčne, nevrološke in psihiatrične motnje. Resna depresija se še vedno pojavlja le pri petih do šestih odstotkih bolnikov.
Zdravnik je pojasnil tudi, ali se lahko zgodi, da se nove nevrološke posledice pojavijo še dlje časa po okužbi? "Nevrološko in pogojno psihiatrični poskovidni sindrom pomeni pojav znakov in simptomov s področja nevrologije in psihiatrije pri bolnikih več kot 12 tednov po akutni okužbi."
sem pa prepričan da novica ni napisana verodostojno,škoda preverjat ,je vsakič resnica drugačna.Isto ste palamudili da je v avstriji obvezno cepljenje proti covidu pa ni res
Mladi so se zelo redko cepli tk da...
Žal možno tudi da je to lahko bodisi od korone bodisi od cepljenja. Zaupanja vrednega odgovora od medicine itq ne bo.