Ste se kdaj vprašali, zakaj tako uživate ob filmu, čeprav ta nima srečnega konca in ob njem celo zajokate? Raziskava strokovjakov z Univerze v Oxfordu ugotavlja, da žalostna filmska zgodba povečuje našo tolerance za bolečino in naše družbene vezi, piše italijanska tiskovna agencija Ansa.
V raziskavi so analizirali 160 oseb, ki so morale gledati resnično zgodbo o invalidu, ki je imel težave tudi z drogami in lakoholom. Iste osebe so gledale tudi dokumentarno oddajo.
Kaj so odkrili
Pred in po gledanju televizijskih vsebin so strokovnjaki vsem udeležencem s preizkusom vzdržljivosti v neprijetnem in bolečem položaju analizirali občutljivost na bolečino. Po gledanju žalostnega filma se je udeležencem prag za bolečino v povprečju zvišal za 18 odstotkov.
Obenem so v raziskavi analizirali tudi družabnost oseb, ki so gledale film. Ugotovili so, da žalostni filmi združujejo ljudi, ki film gledajo skupaj.
Bolj zadovoljni s svojim življenjem
Raziskava strokovnjakov z Ohio State University pa je že lani ugotovilai, da zaradi žalostnih filmov razmišljamo o lastnih intimnih odnosih, posledično pa smo zaradi njih bolj zadovoljni s svojim življenjem. Gledanje žalostnih filmov primerjajo z injekcijo samozavesti. “Najpogostejša vsebina žalostnih zgodb so večne ljubezni, zaradi njih pa gledalci razmišljajo o lastnih ljubljenih in začnejo ceniti njihove dobre lastnosti,” je tedaj pojasnila avtorica raziskave Silvia Knobloch-Westerwick.
Ko gledamo žalostne filme ali poslušamo žalostne tuje zgodbe, se v nas namreč vzbudi občutek empatije, naši možgani izločijo oksitocin, ki v nas poveča občutke in želje po skrbi za nekoga. Po žalostnem filmu in po večjem prilivu oksitocina, se čutimo bolj povezane z ljudmi, ki nas obkrožajo in smo zaradi tega bolj zadovoljni.
Raziskava psihologov iz Univerze Cardiff, ki je bila lani objavljena v reviji Social Cognitive and Affective Neuroscience pa je ugotovila, da je za ženske prijetno gledati filme s svojimi prijateljicami. Raziskovalci so prijateljicam pokazali vsebine, ki vzbudijo v človeku močna pozitivna ali negativna čustva. Ženske so morale njihova čustva ocenjevati, poleg tega pa so njihove odzive spremljali še s skeniranjem možganov. Ugotovili so, da je za boljši odziv na film ključnega pomena to, da si čustva delijo s prijateljico. Ob prijateljici so bila čustva sreče še bolj izrazita, žalostni deli filma pa so se jim zdeli v družbi prijateljice manj žalostni.