V New Delhiju, enem najbolj onesnaženih mest na svetu, so v začetku meseca razstavili umetna pljuča, s katerimi so želeli opozoriti na nevarnost smoga. Sprva bela pljuča so v desetih dneh postala temno rjava.
These lungs were put up by @Jhatkaa in collaboration with @icareforlungs and @DelhiBreathe #Diwali #DelhiAirPollution #DelhiChokes | My story https://t.co/KwaKDuo3CV
— Rakhi Bose (@theotherbose) November 9, 2018
Indijska prestolnica je že več tednov zavita v strupeno meglico, stopnja onesnaženosti zraka je nekajkrat višja od varne po merilih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).
"Najbolj osupljivo je, kako hitro so pljuča postala črna. To je naravnost zastrašujoče," je dejal specialist za pljučne bolezni Arvind Kumar, ki sodeluje v kampanji za povečanje osveščenosti o nevarnostih onesnaževanja zraka.
Ko hladnejši zrak zadržuje onesnaževala pri tleh, se nevarno poveča raven delcev PM 2,5, ki so tako majhni, da lahko prodrejo v pljuča in krvni obtok.
"Nobenega razloga ni, da ne bi domnevali, da se taista snov ne nabira tudi v naših pljučih," je dejal Kumar. "Zdravstvene posledice tega bodo katastrofalne," je dodal.
V New Delhiju je raven delcev PM 2,5 dosegla 263, kar je desetkrat več od priporočljive ravni, kažejo podatki ameriškega veleposlaništva v indijski prestolnici, ki neodvisno spremlja kakovost zraka.