Na Žurnalovem Festivalu za ljubitelje živali, ki se bo 2. junija med 10.00 in 18.00 odvijal v Novi Gorici, boste med drugimi lahko spoznali slikarko, magistrico znanosti in profesorico likovne umetnosti Tejo Tegelj. Sogovornica je lepoto tega sveta odkrila v očarljivi pasmi norveške gozdne mačke. V svoj dom je sprejela tri očarljive predstavnice pasme in je trenutno edina aktivna vzrediteljica norveških gozdnih mačk v Sloveniji.
V primeru slabega vremena Festival za ljubitelje živali premikamo na 16. junij.
Kljub svoji veliki ljubezni do slikanja je čopiče trenutno pospravila na stran, saj je v svojem vzrejališču Veloris celotno pozornost posvetila mladičkom. Kot nam je zaupala, se je njena ljubezen do omenjene pasme razvila že v otroštvu. Pred leti pa se je začela intenzivneje zanimati za pasmo, kjer je spoznala, kako čudovite pravzaprav so norveške gozdne mačke. Nato ni dolgo trajalo, preden je v njen dom prispela nova štirinožna prijateljica.
"Po dveh letih intenzivnega spoznavanja evropskih rejcev in njihovih mačk sem si izoblikovala vzrejno vizijo, tip mačke in vzrejne prioritete. Prizadevam si za ohranjanje standarda mačke/lepote, njenega zdravja in dobrega počutja," je pojasnila Teja. Omenila je še, da so se letos v vzrejališču Veloris razveselili prvih dveh legel krasnih mačk. Mladički iz prvega legla bodo kmalu odšli v nove domove, mladički iz drugega legla pa se še vedno pridno učijo veščin in socializacije ter iščejo nove ljubeče domove.
Norveške gozdne mačke si boste lahko pobližje ogledali v živo na Žurnalovem Festivalu za ljubitelje živali, ki se bo odvijal 2. junija v Novi Gorici (Trg Edvarda Kardelja 1) med 10. in 18. uro. V primeru slabega vremena bo festival prestavljen na 16. junij. Z dogodkom želimo ozaveščati in krepiti zavest o pomenu zdravega odnosa do živali, predvsem pa najmlajše poučiti o čudovitem živalskem svetu. Na njem bodo obiskovalci lahko spoznali deguje, tenreke, papige, himalajske koze, konje, številne pasje in mačje pasme ter mnoge druge. Brezplačnemu dogodku lahko sledite TU.
Norveške gozdne mačke zaradi svojega imena in porekla veljajo za odlične plezalke in najdejo pot tudi do najvišjih omar in polic v hiši. Dotične mačke so tudi veliki ljubitelji opazovanja, zaradi česar je mačje drevo skoraj obvezna oprema. "Posebnost te mačke je, da z drevesa pleza z glavo navzdol, kar ji omogoča njen dolg rep. Zanimivost je tudi ta, da je med skrbniki in poznavalci pasme norveška gozdna mačka znana kot mačka-pes zaradi svojega prijaznega značaja in inteligence," je pojasnila.
Kljub velikosti mačke pa Teja miri, da je lahko norveška gozdna mačka z lahkoto zgolj notranja mačka, vendar potrebuje dovolj igralne in plezalne površine.
"Seveda je za mačko lahko posebno doživetje tudi izhod iz zaprtih prostorov, a v tem primeru obvezno pod nadzorom na povodcu ali v zunanji primerno zaščiteni ogradi," je opozorila ter dodala, da veliko skrbnikov v želji po omogočanju "svobode" pasemsko mačko izpusti na prostost, kar pa se pogosto ne konča dobro.
Pasma, ki se naveže na svojega skrbnika
Zaradi svoje ljubeče in prilagodljive narave so norveške gozdne mače primerne za družine in začetnike, ki nimajo izkušenj z mačkami. "Mnenje, da ko imaš enkrat norveško gozdno mačko, ne razmišljaš več o drugi pasmi, si delijo številni skrbniki te pasme," je povedala Teja ter poudarila, da se omenjena pasma lahko tesno naveže na svojega lastnika, vendar ne v smislu odvisnosti, temveč gre za čisto posebno vez.
V nadaljevanju je povedala, da je prve dni po prihodu v dom Goldie potrebovala precej njene bližine: "Ko je ležala na kavču tesno ob meni, sem v nekem trenutku čuječnosti močno začutila njeno naravo, ki jo nosi v sebi še iz življenja v divjini. To je neverjeten občutek svobode, živosti in intenzivne prisotnosti. Ta dragocena izkušnja mi je dala vedeti, da ta mačka potrebuje priložnost, da izživi svojo radovedno naravo, inteligenco in še vedno močan lovski nagon."
Teja je tudi povedala, da te mačke z ljudmi komunicirajo z mimiko, očmi in nežnim mijavkanjem, ki pa ni glasno. Mačke se prav tako ravnajo po svojem skrbniku. Kadar je ta aktiven in v pogonu, se tudi mačke aktivirajo in dirkajo po prostorih. Ko pa se človek umiri in nekaj časa sedi ali leži, se tudi mačke umirijo in uležejo, najraje v človekovi bližini.
Kdor hoče mačka, jih ima polna zavetišča. Lahko pa spije tudi 10 pirov, 2 litra vina ali par deci šnopca.
Lepe živalce v vsej svoji veličini..