Zunanja svetila, več kot le okras
Primarna naloga zunanje razsvetljave je seveda osvetljevanje okolice, kar nam omogoča, da se tudi v mraku ali ponoči udobno in varno gibljemo na vrtu, terasi, balkonu ali dovozu. Zunanja svetila pa poskrbijo še za mnogo več kot to. So tudi močan varnostni oz. zaščitni element doma, saj odženejo nezaželene goste in nas opozorijo na nenavadno dogajanje okrog hiše, avtomobilov ali garaže. Vsekakor pa ne smemo pozabiti tudi na njihovo estetsko funkcijo. Dobro izbrana in pozicionirana zunanja svetila lahko namreč popolnoma spremenijo vizualni vtis našega doma in okolice ter pričarajo čarobno in, po želji, vsakič drugačno vzdušje. Romantični večer na terasi, živahen piknik, ki se razpotegne v noč ali pa zgolj diskretno osvetljena pot do vhoda - vse to lahko dosežemo z raznovrstno izbiro in postavitvijo zunanjih luči.
IP razred zaščite - pomemben dejavnik izbora zunanjih svetil
Pred nakupom je dobro vedeti, da vse zunanje luči niso primerne za vse namene in lokacije. Zelo pomembno je, da vnaprej veste, kam boste zunanje luči namestili, saj je od tega odvisen IP faktor zaščite oz. IP razred, ki mu morajo te luči ustrezati.
Vsako zunanje svetilo je tako označeno z ustreznim IP razredom zaščite, ki nam pove, za kam je to svetilo primerno. IP faktorji oz. razredi definirajo, kako in kje se določena svetilka lahko uporablja brez tveganja, da se le-ta poškoduje ali uniči. Vsak IP razred je sestavljen iz dveh številk, ki definirajo stopnjo zaščite.
Prva številka - od 0 do 6 - predstavlja stopnjo zaščite v primeru premikajočih se tujih delcev (npr. prah) ter kako velik je lahko tuj delec, da še lahko vstopi v svetilko. 0 pomeni, da ni zaščite pred prahom in delci, 6 pomeni popolno protiprašno zaščito.
Druga številka - od 0 do 8 - definira stopnjo zaščite svetil proti škodljivim vdorom vseh vrst vlage (npr. kapljanje, škropljenje, voda). 0 pomeni, da ni zaščite pred vdorom vlage (ker ni potrebna, saj bo svetilo nameščeno nekje pod streho oz. na suhem), 8 pa pomeni maksimalno zaščito, tudi pri dolgotrajnih potopitvah pod pritiskom vode.
Ko torej izbirate zunanje luči za hišo, vrt, balkon, pot, mora IP zaščita svetilke torej odražati dejansko stanje, kjer bo le-ta montirana. Če gre za okolje, kjer ne pričakujemo veliko prašnih delcev ali veliko vlage, zadoščajo nižji IP razredi. Na mestih, kjer je veliko prašnih delcev, vlage ali so lahko potencialno veliko v stiku z vodo, pa moramo zagotoviti višjo stopnjo IP zaščite.
Primeri IP razredov zaščite:
- Za svetila, ki jih boste namestili direktno pod streho ali nadstrešek, zadostuje zaščita IP razreda 23 ali 44. To pomeni, da lahko voda škropi v vseh smereh in da nima negativnega efekta na samo svetilo.
- Svetila, nameščena na tla pod streho, zahtevajo zaščitni razred IP 65.
- Luči, ki bodo popolnoma izpostavljene zunanjim pogojem, kot npr. svetila za osvetljevanje zunanjih potk ali vrtov, zahtevajo IP 67. Te svetilke so izpostavljene direktnemu namakanju in vodi.
- Svetila, konstantno izpostavljena vodnim pritiskom, na primer ob bazenu ali ribniku, pa potrebujejo najvišji zaščitni razred IP 68.
Praktična in estetska solarna svetila
Poleg varnosti seveda igrata velik pomen pri izbir zunanjih svetil tudi vizualni učinek in poraba energije. Če iščete lepe, dizajnerske rešitve, ki so hkrati cenovno zelo ugodne, so solarna svetila idealna izbira.
Solarna zunanja svetila delujejo na principu skladiščenja sončne svetlobe. Čez dan se polnijo, v mraku pa potem pretvorijo sončno v električno energijo in tako delujejo praktično z ničelnimi stroški. Zasnovana so tako, da dobro prenašajo vse zunanje vremenske vplive, kot sta na primer močan dež in sneg ali visoke poletne temperature. Solarna svetila so tudi izjemno varna, poleg tega pa ponujajo pestro izbiro oblikovalskih rešitev in barv. Pri njihovi izbiri se res lahko poigrate in ustvarite na vašem balkonu ali vrtu pravo svetlobno pravljico.
Njihova namestitev je zelo enostavna, zato so zelo priljubljena izbira za večje in manjše zunanje površine. Večino jih lahko preprosto zapičite v travo ali glino, praktično kamorkoli si zaželite, saj ne potrebujete električne napeljave do njih. So torej idealna popestritev za stalno ali zgolj začasno osvetlitev vašega kotička na prostem tudi za najmanjše balkone ali gredice.
V zadnjem času so zelo priljubljene tudi solarne verige, ki polepšajo vrtno zabavo, proslavo ali romantični kotiček. Idealne so za poletne piknike in praznovanja, pa tudi kasneje pridejo prav, da z njimi ustvarite božično vzdušje in zimsko idilo.
Zunanje luči za hišo - za lepšo in varnejšo okolico
Poleg praktične in estetske funkcije ne smemo pozabiti še na en zelo pomemben vidik zunanje razsvetljave. Zunanje luči za hišo in okolico so potrebne tudi iz varnostnih razlogov. Vsak dober gospodar bo poskrbel, da bo dostop do hiše in vhod vanjo zvečer primerno razsvetljen. S tem zmanjšamo tveganje za nesreče in poškodbe, poleg tega pa bo razsvetljava do neke mere odganjala tudi morebitne nezaželene obiskovalce.
Pri tovrstni zunanji razsvetljavi so še posebej praktične zunanje luči, povezane s senzorjem gibanja ali fotocelico. Takšne luči se prižgejo takoj, ko se kdo približa hiši na določeno razdaljo. Tako nam omogočijo svetlobo točno tam in takrat, ko jo potrebujemo, hkrati pa neprijetno presenetijo tiste, ki bi želeli ostati neopaženi. Zunanje luči in reflektorji s senzorji hkrati pomenijo tudi varčevanje z električno energijo, saj tako luči ne pozabimo izklopiti oz. ne svetijo po nepotrebnem.
Zunanja svetila so torej nepogrešljiv element vašega doma in njegove okolice. Prinašajo varnost, praktičnost in estetsko dopolnitev vašega doma. Med pestro ponudbo zato izberite takšna, ki se ujemajo z vašimi željami in namenom uporabe ter pričarajo vašemu domu tisto čarobno piko na i.
Zunanja svetila so namreč prva stvar, ki jo opazite vi ali vaši obiski, ko pridete domov in vas pozdravijo, ko odhajate od doma. Naj varno, funkcionalno in lepo osvetljujejo poti in kotičke za delo in užitek na prostem.
Pestro ponudbo zunanjih luči si oglejte v aktualnem katalogu zunanjih svetil, ki prinaša tudi XXXL popuste.