Uporabno
1301 ogledov

Displazija kolka - Kaj morate vedeti?

Medicofit Medicofit
Ste vedeli, da sta lahko nepravilna hoja ali bolečina v kolku znak resnejših težav? Kakšno vlogo ima kolk pri vaših vsakdanjih dejavnostih in športnih aktivnostih? Zakaj je zgodnje odkrivanje ti. displazije kolka ključnega pomena za vaše zdravje?

Displazija kolka je stanje pri katerem glavica stegnenice ni pravilno poravnana z acetabulumom (kolčno ponvico), kar povzroča nestabilnost sklepa. Stanje se pri pacientih kaže z bolečino, omejeno gibljivostjo in drugimi degenerativnimi spremembami.

Ste vedeli, da se v prvih dveh mesecih življenja pri približno 90 % novorojenčkih blage nestabilnosti kolkov spontano odpravijo, medtem ko majhen odstotek teh primerov ostane nestabilnih?

Če displazija ni zdravljena pravočasno, se zaradi nepravilnega obremenjevanja lahko razvije tudi osteoartritis, kar povzroča nadaljnje težave s kolki!

Za uspešno zdravljenje je po operaciji potrebna specialna fizioterapija, ki jo ponujajo v sodobni kliniki Medicofit. Vas zanima, kako pomagajo svojim pacientom?

Kolčni sklep

Kolk je eden najmočnejših sklepov v človeškem telesu. Tvorijo ga glavica stegnenice in globoka jamica medenice imenovane acetabulum. Stabilnost sklepa zagotavljajo močni ligamenti in gosta vezivna kapsula, ki obdajajo celoten sklep.

Na robu acetabuluma se nahaja labrum, hrustančni obroček, ki povečuje globino sklepne jamice in pripomore k stabilizaciji glavice stegnenice.

Zaradi svoje zapletene anatomske strukture ima kolk ključno vlogo pri različnih gibanjih, kot so hoja, tek in športne aktivnosti. Zaradi njegove kompleksnosti je tarča poškodb in različnim patologijam.

Ena izmed njih je ti. displazija, ki povzroča, da se sklepna glavica in ponvica ne prilegata pravilno. To vodi do obrabe hrustanca, bolečin in zmanjšane gibljivosti.

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

Zakaj nastane displazija kolka?

Displazija kolka je posledica kombinacije dejavnikov, ki se med seboj prepletajo in vplivajo na razvoj kolčnega sklepa. Eden ključnih vzrokov je genetika zaradi katere se lahko sklepna glavica in ponvica med razvojem ne oblikujeta pravilno, kar poveča tveganje za težave.

Pomembno vlogo ima tudi obdobje otroštva in adolescence. Med hitro rastjo lahko nepravilna obremenitev, neravnovesje mišic in kosti povzroči, da se kolk ne razvije pravilno. Prirojena displazija je prisotna že ob rojstvu in pogosto nastane zaradi neustreznega položaja ploda v maternici ali zapletov med porodom.

K nastanku displazije v veliki meri prispevajo tudi zunanji dejavniki, kot so poškodbe ali dolgotrajno prekomerno obremenjevanje kolkov.

Ste vedeli, da je tveganje za displazijo povečano tudi pri posameznikih s prekomerno telesno težo?

Kakšne spremembe kolka se pojavijo?

Pri displaziji kolka se pojavijo očitne anatomske spremembe, ki prizadenejo kolčni sklep in okoliške strukture. Najprej pride do nepravilnega razvoja acetabuluma, ki zaradi slabe poravnave s stegnenično glavico ostane plitek sploščen.

Pomembno vlogo ima tudi labrum, hrustančni obroč, ki zaradi povečanega pritiska hipertrofira in tvori strukturo, imenovano limbus. Sklepna ovojnica se zadebeli, vezi pa postanejo ohlapne, kar še poveča nestabilnost kolka.

Zaradi nepravilnega pritiska in nestabilnosti pride do deformacije stegnenične glavice, ki lahko spremeni svojo obliko!

Nestabilen kolk tako povzroča tudi nekatere spremembe v mišični napetosti, kar vpliva na posameznikovo hojo in držo!

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

Koga prizadane?

Displazija lahko prizadene ljudi različnih starostnih skupin, vendar se pojavnost in vzroki razlikujejo glede na življenjsko obdobje.

Pri mlajših posameznikih gre najpogosteje za prirojeno stanje ali razvojno motnjo, ki je posledica genetske predispozicije ali vplivov med nosečnostjo in zgodnjim otroštvom.

Ali ste vedeli, da so k displaziji kolka bolj nagnjene deklice kot dečki, kar lahko delno pripišemo hormonskim vplivom med porodom?

Pri starejših ljudeh se težave z displazijo kolka pogosto razvijejo sekundarno, običajno zaradi kronične obrabe sklepa. Dolgotrajna obremenitev zaradi nepravilne mehanične poravnave sklepa lahko vodi v degenerativne spremembe, ki sčasoma povzročijo bolečine v kolku, omejeno gibljivost in deformacijo.

Ti. degenerativna displazija se pogosteje pojavi pri osebah, ki so imele v otroštvu že blažje oblike displazije, vendar ta takrat ni bila prepoznana ali ustrezno zdravljena!

Prav tako so ogroženi športniki in posamezniki, ki se ukvarjajo s fizično zahtevnimi aktivnostmi. Ponavljajoči se gibi, skoki in obremenitve kolčnega sklepa lahko pri teh osebah pospešijo obrabo hrustanca in vezi ter tako povečajo tveganje za razvoj težav.

Znaki in simptomi ki jih ne smete prezreti!

Displazija kolka se pogosto razvija postopoma, zato lahko prvi znaki ostanejo neopaženi ali jih pripisujemo drugim težavam, kot so mišične bolečine ali utrujenost.

Pacienti se za obisk klinike Medicofit odločijo ob pojavu naslednjih simptomov, ki spremljajo displazijo. Te vključujejo:

1. Bolečine v predelu kolka ali dimelj

Bolečina je eden prvih in najpogostejših simptomov displazije. Sprva se lahko pojavi le ob večjih fizičnih obremenitvah, sčasoma pa postane prisotna tudi v mirovanju. Bolečina se pogosto širi v predel dimelj, stegna ali celo kolena.

2. Omejena gibljivost kolčnega sklepa

Omejeno gibanje v kolku se kaže kot težava pri izvajanju vsakodnevnih aktivnosti, kot so hoja po stopnicah ali vstajanje s stola. Gibi, ki so bili nekoč samoumevni, sedaj postanejo boleči ali celo nemogoči.

3. Šepanje ali težave pri hoji

Pacient z displazijo pogosto razvije tudi značilen šepajoč vzorec hoje, saj poskuša razbremeniti boleči sklep.

4. Občutek togosti, še posebej zjutraj

Togost v kolku je pogosto najbolj izrazita po obdobjih počitka, zlasti zjutraj ali po dolgotrajnem sedenju.

5. Pokanje ali preskakovanje v kolku

Mnogi pacienti poročajo tudi o občutku pokanja, preskakovanja ali celo "zaklepanja" sklepa. Nakazujejo na znak, da se strukture v sklepu nepravilno premikajo ali da prihaja do obrabe hrustanca.

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

Kako poteka zdravljenje displazije?

Dobra novica je, da v začetnih stanjih displazijo lahko uspešno zdravimo že konzervativno. To vključuje različne ukrepe za lajšanje bolečin, izboljšanje gibljivosti in zaščito sklepa.

Prav tako je pomembno vzdrževanje primerne telesne teže, saj se le tako zmanjša pritisk na sklepe. V nadaljevanju je pomembna tudi krepitev stegenskih mišic in redna fizioterapija.

Kadar konzervativne metode niso učinkovite je na voljo tudi operativno zdravljenje. Periacetabularna osteotomija omogoči boljšo poravnavo sklepa z izboljšano pokritostjo glavice stegnenice, medtem ko je v primeru napredovanja osteoartritisa potrebna vstavitev endoproteze.

Odločitev za operacijo pri displaziji kolka je odvisna od več dejavnikov, kot so starost pacienta, resnost deformacije, stopnja bolečin ter funkcionalna omejitev.

Specialna obravnava displazije v kliniki Medicofit!

V sodobni kliniki obravnava kolka temelji na naprednem pristopu, ki združuje natančno diagnostiko, individualizirano fizioterapijo in najsodobnejše terapije za hitro lajšanje bolečin ter izboljšanje gibljivosti.

Sprva se izvede temeljita diagnostika s pomočjo kliničnih testov, ki natančno ocenijo stanje kolka ter določijo vzrok težav. Natančna ocena omogoči pripravo personaliziranega načrta zdravljenja, prilagojenega specifičnim potrebam posameznika, ki zagotavlja najvišjo učinkovitost terapije.

Fizioterapija displazije kolka je usmerjena v krepitev stabilizacijskih mišic. Terapevtski programi vključujejo ciljno usmerjene vaje za krepitev mišic kolčnega sklepa in izboljšanje njegove gibljivosti.

Pomembne so tudi specialne vaje za ravnotežje, ki pripomorejo k boljši funkcionalnosti sklepa, kar močno olajša vsakodnevne aktivnosti, kot so hoja, vstajanje in športne aktivnosti.

Za hitro odpravo bolečin in pospešitev okrevanja v kliniki uporabljajo tudi inovativne terapije, kot so HiTop visokotonska stimulacija, SIXTUS krio-ultrazvočna terapija in PERISO tehnologija. Te omogočajo hitro zmanjšanje vnetij, odpravljanje bolečin in pospešujejo obnovo poškodovanih tkiv.

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

Pomemben del obravnave je tudi izobraževanje pacientov o pravilnem gibanju in prilagoditvi življenjskega sloga z namenom preprečitve ponovnih težav.

S kombinacijo strokovnega osebja, sodobne tehnologije in celostnega pristopa v kliniki Medicofit zagotavljajo dolgotrajno izboljšanje funkcionalnosti kolka ter višjo kakovost življenja njihovih pacientov!

Če želite življenje brez bolečin in omejitev izberite kliniko, ki je pomagala že mnogim– naj se vaša pot do boljšega življenja začne že danes!


VIRI
Alhaddad A, Gronfula AG, Alsharif TH, Khawjah AA, Alali MY, Jawad KM. An Overview of Developmental Dysplasia of the Hip and Its Management Timing and Approaches. Cureus. 2023 Sep 18;15(9):e45503. doi: 10.7759/cureus.45503. PMID: 37868507; PMCID: PMC10585185.
Tazi Charki M, Abdellaoui H, Atarraf K, Afifi MA. Surgical treatment of developmental dysplasia of the hip in children - A monocentric study about 414 hips. SICOT J. 2022;8:29. doi: 10.1051/sicotj/2022030. Epub 2022 Jun 29. PMID: 35771100; PMCID: PMC9245538.
Wilkin, G. P., Ibrahim, M. M., Smit, K. M. in Beaulé, P. E. (2017). A Contemporary Definition of Hip Dysplasia and Structural Instability: Toward a Comprehensive Classification for Acetabular Dysplasia. The Journal of Arthroplasty, 32(9), S20–S27. https://doi.org/10.1016/j.arth.2017.02.067