Dermatologi že vrsto let opozarjajo, da pretirano izpostavljanje močnemu soncu vodi v prezgodnje staranje kože in povečuje tveganje za nastanek kožnega raka. Če vprašate strokovnjake, varno sončenje sploh ne obstaja in se je najbolje, kolikor je seveda le mogoče, zadrževati v senci.
Pa vendar se tu in tam sončnim žarkom izpostavimo vsi in zato je prav, da se pred njihovimi škodljivimi vplivi ustrezno zaščitimo. Med osnovna pravila ustrezne zaščite pred UV-žarki sodi naslednje:
- Ko je moč UV-žarkov najmočnejša, to je nekje med 11. in 16. uro, se zadržujte v senci.
- Ko ste na soncu, se primerno zaščitite z oblačili: hlačnice naj segajo vsaj do kolen, rokavi do komolcev. Najbolje je, da so majice in hlače bolj gosto tkane, da pride čim manj sončnih žarkov do vaše kože. Dandanes imate na voljo tudi oblačila, ki vsebujejo UV-zaščito in ki med čofotanjem v bazenu ali morju niso prav nič moteča.
- Ne pozabite tudi na pokrivalo, ki vam bo zaščitilo celoten obraz, vrat in tudi ušesa.
- Za izpostavljene dele telesa uporabljajte kakovostne kreme za zaščito pred soncem, ki imajo dovolj visok zaščitni faktor.
Poleg pridobitve tega laskavega naziva, pa so se nekateri izdelki linije Cien Sun odlično odrezali tudi na testih, ki jih izvaja Zveza potrošnikov Slovenije – mleko za sončenje Cien Sun je tako na testu 15 sredstev za zaščito pred soncem prejelo oceno zelo dobro (84), losjon za po sončenju Cien Sun pa si je na testu 11 izdelkov za nego kože po sončenju prislužil oceno dobro (66).
Kreme, kupljene lansko poletje, je pametno zavreči
Ko gre za zaščito pred soncem, še vedno pogosto delamo iste napake:
- Na kožo nanesemo premajhno količino zaščitne kreme, s čimer je zaščita pred UV-žarki slabša. Če na primer kupimo kremo z zaščitnim faktorjem 30, pa je potem v zadostnem nanosu ne nanesemo dovolj na svojo kožo, se zaščitni faktor lahko tudi prepolovi.
- Če uporabimo kremo z zaščitnim faktorjem 50, lahko zmotno mislimo, da smo dobro zaščiteni za več ur, a to ne drži povsem. Sploh če se vmes potimo ali kopamo, je treba nanose kreme za zaščito pred soncem redno obnavljati.
- Ko po dolgi zimi spet nastopijo sončni dnevi, radi posežemo po neporabljenih kremah iz minulega poletja, ampak to zdaleč ne predstavlja najboljše rešitve. Podobno kot ostali kozmetični izdelki imajo tudi sončne kreme omejen rok trajanja in jih je praviloma priporočljivo uporabiti v roku 12 mesecev od prvega odprtja.
A katero kremo v poplavi vse ponudbe kupiti? Nobena skrivnost ni, da so zaščitne kreme, ki jih kupimo v lekarni, precej dražje od tistih, ki so na voljo v drogerijah in trgovinah. Pa je razlika v ceni res tudi pokazatelj tega, kako kakovosten je v resnici produkt?
Mateja Hojnik prisega na linijo Cien Sun
Mateja še pove, da za sina Valentina uporablja kremo z zaščitnim faktorjem 50, sama pa poleg te kreme občasno poseže tudi po kremi z zaščitnim faktorjem 30. "Sicer tudi drugače skrbimo, da nismo pretirano izpostavljeni soncu, takrat ko je najmočnejše. Takrat se raje umaknemo v senco, ker tudi meni najhujša vročina ne ustreza najbolj. Nasploh pa na plažo hodimo vedno s klobučkom, in če je le možno, si priskrbimo mesto pod borovci ali senčnikom."
Z nakupom zaščitnih krem Cien Kids pomagate otrokom
Lidl že več let podpira tudi program Pomežik soncu, ki ga Zveza prijateljev mladine izvaja že vse od leta 1999. Namenjen je otrokom, katerim starši zaradi različnih socialnih stisk ne morejo omogočiti počitnic, zadnjih nekaj let pa gre na letovanje tudi približno 80 otrok s posebnimi potrebami.
Lidl tako v maju in juniju od vsakega prodanega izdelka iz redne ponudbe znamke Lupilu in Cien Kids (nekdaj Cien Baby) prispeva 10 centov za letovanje otrok s posebnimi potrebami pod okriljem Zveze prijateljev mladine Slovenije. Več o programu Pomežik soncu PREBERITE TUKAJ!