Že stari Egipčani so obvladovali predelavo stekla. Kozarce naj bi začeli izdelovati že okoli 1450 pred našim štetjem v Tebah (danes Luksor). Hitro so ugotovili, da je steklo odličen material za izdelavo posod za pitje, saj je steklo možno temeljito očistiti, je brez okusa in s svojo prosojnostjo omogoči pogled na vsebino.
Kozarci za vodo, vino, penino, žganje …
Kozarce iz stekla uporabljamo predvsem za hladne pijače, kot so voda, sokovi in alkoholne pijače. Vedno bolj priljubljeni pa so tudi stekleni kozarci za tople pijače. Velika prednost steklenih kozarcev je predvsem možnost pogleda na vsebino in enostavno čiščenje.
Večino kozarcev lahko operemo v pomivalnem stroju. Dolgotrajno pranje pa lahko povzroči, da kozarci zaradi apnenca v vodi postanejo nekoliko motni. Takrat jih lahko enostavno spolirate z mehko, v kis namočeno krpo, in jih tako očistite sivih lis.
Najbolj pogost stekleni izdelek v naši kuhinji so vsekakor kozarci za vodo, ki jih uporabljamo za pitje praktično vseh brezalkoholnih pijač. Z lepimi vzorci ali v različnih barvah lahko z njimi tudi popestrimo izgled naše praznične mize. Posebej primerni za praznični čas so rdeči kozarci ali kozarci, ki se ujemajo z našo praznično okrasitev.
Za skoraj vsako alkoholno pijačo svoj kozarec
Predvsem pri alkoholnih pijačah poznamo veliko različnih oblik kozarcev, ki so prilagojene lastnostim različnih napitkov.
Kozarci za žganje imajo mnogo različnih oblik. Kozarci za viski so manjše in širše oblike, saj mora biti v njih tudi prostor za led, ki ohlaja pijačo. Kozarci za koktajle so praviloma podobne oblike kot kozarci za viski, a so nekoliko višji. Kozarci za Martini imajo značilno obliko lijaka. To pijačo in kozarce so popularizirali številni hollywoodski filmi in nanizanke (npr. Bondova franšiza in nadaljevanka Seks v mestu). Aperitive postrežemo v manjših kozarcih s pecljem, konjak pa v kozarcih z večjo čašo in kratkim pecljem. To je tudi edin kozarec, ki ga držimo za čašo in ne pecelj.