Uporabno
56 ogledov

Sindrom karpalnega kanala v nosečnosti - Kako ukrepati?

Medicofit Medicofit
Ali med nosečnostjo pogosto čutite otrplost, mravljinčenje ali bolečine v rokah? Se simptomi v zapestju poslabšajo ponoči ali ob dolgotrajnem držanju zapestij v določenem položaju? Ste že slišali za ti. sindrom karpalnega kanala, ki je najpogostejši med ženskami?

Sindrom karpalnega kanala, ki označuje ozko prehodno pot v zapestju, nastane zaradi povečanja pritiska v kanalu in posledičnega stiskanja medianega živca. Običajno povzroča bolečino, otrplost in mravljinčenje v zapestju in prstih.

Ste vedeli, da dolgotrajnejše stiskanje živca lahko povzroči demielinizacijo, ki privede do otekanja in motenj v krvnem obtoku znotraj živca?

Čeprav se v splošni populaciji pojavi v približno 9,6%, imajo večje tveganja za nastanek predvsem ženske v nosečnosti. Za izogib dolgotrajnešim težavam je pomembna hitra in strokovna fizioterapija, ki jo ponujajo v sodobni kliniki Medicofit! Vas zanima kako pristopajo k zdravljenju?

Kaj je sindrom karpalnega kanala?

Karpalni kanal oblikuje ozek in tesen prostor, skozi katerega potuje devet fleksorskih kit ter mediani živec, ki je odgovoren za senzorične in motorične funkcije določenih delov roke.

Kadar pride do povečanega pritiska znotraj karpalnega kanala, se mediani živec lahko stisne, kar povzroči bolečino, mravljinčenje, otrplost in zmanjšano moč v prstih.

Najpogosteje so prizadeti palec, kazalec, sredinec in del prstanca, simptomi pa se običajno ponoči poslabšajo!

Sindrom karpalnega kanala je pogost med nosečnostjo v času telesnih sprememb, ki vplivajo na povečanje pritiska v karpalnem kanalu. Hormonska nihanja ter povečane količine tekočine in krvnega volumna v telesu povzroči otekanje tkiv, ki pritiskajo na mediani živec in sprožijo težave.

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

Simptomi karpalnega kanala pri nosečnicah

Ste vedeli, da so simptomi sindroma karpalnega kanala pri nosečnicah pogosti zlasti v tretjem trimesečju?

Veliko žensk se v tem obdobju sooča z neprijetnimi občutki, ki so posledica pritiska na živec v zapestju. Najpogostejši simptomi, ki jih v kliniki Medicofit opažajo pri pacientkah, so mravljinčenje in odrevenelost v palcu, kazalcu, sredincu in polovici prstanca.

Težave pri pacientkah lahko otežijo vsakodnevna opravila, kot so tipkanje, držanje predmetov ali celo pisanje.

Pogosto poročajo tudi o bolečinah v zapestju, ki se širijo proti dlani ali podlakti. Poleg bolečine pacientke pogosto opazijo tudi izgubo moči v roki, kar se kaže s težavami pri stisku ali prijemu manjših predmetov.

Simptomi so pogosto bolj izraziti ponoči, kar ovira spanec in dodatno vpliva na kakovost življenja nosečnice. Prav tako se poslabšajo pri določenih gibih, močnih prijemih ali ekstremnih položaji zapestja.

Pomembno je, da se simptomi obravnavajo pravočasno, saj lahko le s strokovno pomočjo zmanjšamo nelagodje in preprečimo morebitno poslabšanje stanja!

Vzroki za pojav sindroma karpalnega kanala v nosečnosti

Sindrom karpalnega kanala je pogosta težava, ki se pri nosečnicah pojavi zaradi številnih sprememb, značilnih za tovrstno obdobje. Glavni vzrok je običajno zadrževanje tekočine, ki poveča pritisk v zapestju in posledično pritiska na mediani živec, kar povzroča neprijetne simptome.

Čeprav je pojavnost sindroma karpalnega kanala pri nosečnicah zelo različna, se njegova pogostost giblje vse do 60 %.

Dobra novica je, da se pri večini žensk simptomi po porodu izboljšajo oz. popolnoma izzvenijo, saj se telo postopoma vrne v normalno stanje pred nosečnostjo.

Kljub temu lahko neprepoznan ali nezdravljen karpalni kanal v nekaterih primerih povzroča trajne težave, zato je pomembno, da se pacientke čim prej odločijo za ustrezno zdravljenje!

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

Diagnostične metode in pomen zgodnjega odkrivanja

Za uspešno zdravljenje sindroma karpalnega kanala je ključno njegovo hitro prepoznavanje in pravočasno ukrepanje. Postopek se običajno začne z anamnezo in kliničnim pregledom, kjer specialist na podlagi simptomov oceni verjetnost prisotnosti sindroma karpalnega kanala.

Poudarek je na prepoznavanju značilnih znakov, kot je zmanjšana občutljivost v prstih, ki jih oživčuje mediani živec!

Za natančnejšo diagnozo so v uporabi tudi nekateri testi kot je Phalenov test, pri katerem preiskovalec spremlja, ali se pri pacientu pojavijo simptomi, kot so mravljinčenje, bolečina ali odrevenelost v prstih.

V kolikor stanje ignoriramo lahko dolgotrajen pritisk na živec vodi do šibkosti, izgube občutka ali atrofije mišic. Pravočasna diagnoza tako omogoča, da se simptome omili z enostavnimi ukrepi kot so fizioterapija in prilagoditev aktivnosti.

Ste vedeli, da je konservativno zdravljenje karpalnega kanala uspešno v kar 80%?

Ali fizioterapija pripomore k trajnim rešitvam?

Fizioterapija omogoča dolgotrajne rezultate zdravljenja sindroma karpalnega kanala, saj s prilagojenimi vajami, naprednimi terapijami in preventivnimi ukrepi preprečuje ponovitev težav ter izboljša funkcionalnost zapestja!

V kliniki Medicofit je obravnava sindroma karpalnega kanala zasnovana celostno in se osredotoča na konservativne terapevtske metode, prilagojene potrebam posameznega pacienta.

Po temeljiti klinični oceni stanja strokovna ekipa oblikuje individualni načrt rehabilitacije katerega cilj je zmanjšanje bolečine, izboljšanje gibljivosti zapestja ter preprečevanje nadaljnjih poškodb medianega živca.

Eden izmed prvih korakov pri obvladovanju simptomov je uporaba opornice za zapestje, ki omogoča ohranjanje nevtralnega položaja zapestja s čimer se zmanjša pritisk na mediani živec.

Poleg tega rehabilitacija vključuje specifične terapevtske tehnike kot je mobilizacija karpalnih kosti, vaje za izboljšanje gibljivosti ter uporaba naprednih instrumentalnih metod.

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

Ključne so predvsem raztezne vaje za zapestje in podlaket, ki zmanjšajo togost. Ob tem so pomembne tudi vaje za krepitev mišic podlakti, saj povečajo stabilnost zapestja in preprečujejo dodatne težave.

V kliniki Medicofit za dodatni učinek uporabljajo tudi najsodobnejše aparate, kot je ultrazvočna SIXTUS terapija in terapija s SUMMUS laserjem, ki učinkovito zmanjšujeta vnetje in spodbujata regeneracijo tkiv.

Prav tako je učinkovita WINTECARE TECAR terapija, ki z uporabo elektromagnetne energije pospešuje naravne procese celjenja, krvni obtok ter zmanjšuje vnetje prizadetega področja.

Fizioterapija v kliniki Medicofit se ne osredotoča le na obvladovanje trenutnih simptomov, temveč preprečuje tudi ponoven pojav težav v prihodnosti!

V večini pacienti dosežejo uspešno zdravljenje s konservativnimi metodami, zato je strah pred operacijo in invazivnimi postopki nepotreben!

Pridružite se številnim zadovoljnim pacientom klinike Medicofit in se prepričajte o učinkovitosti naprednega pristopa. Zaupajte strokovnjakom in si zagotovite brezskrbno življenje brez bolečin v zapestju!


VIRI
Padua, L., Pasquale, A. D., Pazzaglia, C., Liotta, G. A., Librante, A. in Mondelli, M. (2010). Systematic review of pregnancy‐related carpal tunnel syndrome. Muscle & Nerve, 42(5), 697–702. https://doi.org/10.1002/mus.21910
Stolp-Smith, K. A., Pascoe, M. K. in Ogburn, P. L. (1998). Carpal tunnel syndrome in pregnancy: Frequency, severity, and prognosis. Archives of Physical Medicine and Rehabilitation, 79(10), 1285–1287. https://doi.org/10.1016/S0003-9993(98)90276-3
Gauger, Erica J.; Deana M. Mercer; and Moheb S. Moneim. "Carpal Tunnel Release During Pregnancy: Report of Two Cases." UNM Orthopaedic Research Journal 6, 1 (2017). https://digitalrepository.unm.edu/unm_jor/vol6/iss1/34
Turgut, F., Cetinsahinahin, M., Turgut, M. in Bolukbasi, O. (2001). The management of carpal tunnel syndrome in pregnancy. Journal of Clinical Neuroscience, 8(4), 332–334. https://doi.org/10.1054/jocn.2000.0761
Viera AJ. Management of carpal tunnel syndrome. Am Fam Physician. 2003 Jul 15;68(2):265-72. PMID: 12892346.