Na Inštitutu za patologijo, divjad, ribe in čebele Veterinarske fakultete v Ljubljani so v letu 2024 opravili 72 patoanatomskih pregledov trupel ali organov prostoživečih živali, ki so jih prejeli iz 48 različnih lovskih družin.
Kot so pojasnili na Lovski zvezi Slovenije, so pregledali osem različnih živalskih vrst (srnjad, gams, lisica, divji prašič, poljski zajec, jelen, jazbec, muflon) različnih starosti in spolov. Nekatere ugotovitve pa so skrb vzbujajoče.
Notranji in zunanji zajedavci
Ugotovili so, da so za velik del pogina krivi notranji zajedavci, odkrili pa so tudi močno prisotnost zunanjih zajedavcev, predvsem klopov, jelenovih uši, nosnih in kožnih zoljev in dlakožerov.
"Narašča število primerov, kjer so vzrok pogina oz. slabega zdravstvenega stanja t. i. septikemične bakterije oz. bakterije povzročiteljice gnojenja, kot so npr. Trueperella pyogenes, Pasteurella multocida, Listeria monocytogenes, Corynebacterium ulcerans in Streptococcus canis. Pri gamsih še vedno pogosto potrdijo prisotnost zajedavskih pršic, ki povzročajo garjavost in se redno pojavljajo tudi pri lisicah," so pojasnili na Lovski zvezi.
Ameriški metljaj
Prvič so potrdili tudi prisotnost ameriškega metljaja pri jelenu, damjaku in srni (LPN Prekmurje). "Zelo verjetno je, da je metljaj prisoten tudi pri živalih teh vrst v lovskih družinah na omenjenem območju. Okužba z zajedavcem povzroča izrazite spremembe jetrnega tkiva vseh pri nas živečih cervidnih vrst. Trenutno iz teh lovskih družin še niso prejeli informacij, da bi jih lovci zaznali, zato priporočajo, da se v preiskavo pošlje jetra s spremembami," so poudarili.
Zatiranje glodavcev postaja velik okoljski problem
Še bolj skrb vzbujajoča pa je študija o pojavnosti strupov za zatiranje glodavcev pri neciljnih živalskih vrstah v Sloveniji in na Zahodnem Balkanu, ki so jo izvedli pri lisicah.
"Kot zanimiv, vendar zaskrbljujoč rezultat raziskave navajajo statistično višje koncentracije ostankov rodenticidnih pesticidov z antikoagulantnim delovanjem v jetrih slovenskih lisic, kot v primerljivih raziskavah v Evropi in svetu, kar odkrito opozarja na znaten okoljski problem sekundarnih zastrupitev v naši državi in regiji. Rezultati raziskave bodo prispevali k poznavanju zaščite evropskih ekosistemov, saj prostoživeče živali niso omejene z državnimi mejami."
Mogoče bi objavili reklamni spot kot v primeru prepovedi vožnje v naravnem okolju ? PARAZITI IN ZAJEDAVCI STOP !
Entropija divjadi, kot je šakal se že maščuje v naravi. In kdo bo odgovarjal za to stanje? Norci iz biotehnične fakultete, ki so to zakuhali? Lovci, ki omogočajo s krmljenjem živali to, da se zveri osredotočajo na drobnico in domače… ...prikaži več živali, ker ni naravne selekcije? Tropi volkov v urbanem okolju, to so dejstva ampak upravljalcem to še ni jasno. Posredno prevelika številčnost jelenjadi, stroka, kam to vodi? Veliko narobe, ko lobiji in interesi namesto dejstev ''upravlja'' naravo, kajne?
Tako pač je, ko z divjadjo upravljajo lovci in ne plenilci, kot so volkovi...Volk je največji garant za zdravo divjad, ker najprej napada bolne in oslabele primerke, lovcem pa je všeč predvsem "trofejna" divjad, da jo potem nagačeno razkazujejo po… ...prikaži večo svojih lovskih svinjakih...