Starša osemmesečne Indi Gregory, ki je trpela za neozdravljivo mitohondrijsko boleznijo, sta nasprotovala zdravnikom v nottinghamski bolnišnici, ki so menili, da bi morali deklico odklopiti z aparatov, ki so jo ohranjali pri življenju. Zdravniki so trdili, da bi bilo nadaljnje zdravljenje za deklico boleče in ne bi imelo učinka. Oktobra jim je pritrdilo tudi sodišče, staršema pa po sodni poti odločitve ni uspelo razveljaviti.
Starša sta na koncu želela svojo hčerko premestiti v vatikansko bolnišnico Bambino Gesu v Rimu, kjer so jima ponudili, da bi dojenčico zdravili. Italijanska vlada je namreč prejšnji ponedeljek v okviru prizadevanj, da bi jo premestili v rimsko bolnišnico, deklici podelila državljanstvo, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Pri tem je pojasnila, da so odločitev sprejeli na zahtevo odvetnikov staršev, in dodala, da je Rim ponudil kritje stroškov otrokovega zdravljenja. Do premestitve sicer ni prišlo, saj je sodnik višjega britanskega sodišča zavrnil dovoljenje za premestitev, češ da to ne bi bilo v otrokovem najboljšem interesu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Britanski sistem javnega zdravstva in sodišča ji niso vzeli le možnosti, da bi živela dlje, ampak so ji vzeli tudi dostojanstvo, da bi umrla v družinskem domu," sta danes sporočila starša in dodala, da sta jezna, strta in osramočena.
Italijanska premierka Georiga Meloni je medtem izrekla sožalje staršema deklice. "Naredili smo vse, kar smo lahko, vse, kar je bilo mogoče. Žal pa to ni bilo dovolj. Srečno pot, mala Indi," je dodala.
dezurni@styria-media.si
Jaz bi razsodil v korist staršev. Vsak se ima pravico poskusiti zdraviti vse do konca! Tudi ta nesrečni otrok!
Saj človek ne ve na katero stran bi se postavil, kot zunanji opazovalec.