Svet
11 ogledov

Zakaj Američani zmagujejo v Iraku?

Bagdad: Lov na teroriste. Razmere v Iarku se sicer umirjajo, kar naj bi šlo na r Žurnal24 main
Za opazno zmanjšanje nasilja v Iraku v zadnjih mesecih ni zaslužen prihod novih brigad ameriške vojske, kot trdi ameriški predsednik Bush, ampak nova strategija vojske, menijo nekateri analitiki.

Če je še do pred letom dni v nemirnem Iraku umrlo okoli 100 ameriških vojakov in krepko prek 1.000 civilistov na mesec, so današnje razmere v tej mezopotamski državi znatno bolj obetavne. Izgube tako med ameriškimi vojaki kot med civilisti so nekajkrat manjše. Za vladajočo ameriško administracijo predsednika Georgea Busha ni dvoma, čemur je pripisati upad nasilja: za to naj bi bila zaslužna operacija Surge leta 2007, med katero so v Irak prepeljali dodatnih 30.000 ameriških vojakov, ki naj bi bistveno omejili vpliv zloglasne organizacije Al-Kaida, vodilne organizacije iraškega upora.

Toda ali je za umiritev razmer v zasedenem Iraku res zaslužna operacije Surge, ki jo je iniiciral predsednik Bush? Znani ameriški novinar Bob Woodward je prepričan, da ne. V svoji nedavno izdani knjigi z naslovom Sredi vojne: zgodovina skrivnostne Bele hiše 2006-2008 piše, da gredo vse zasluge za izboljšanje situacije "prelomni" strategiji ameriške vojske. Strategiji, ki temelji na majhnih skupinah pripadnikov posebnih enot vojske in obveščevalnih služb, ki se vsako noč odpravijo v Bagdad in druga mesta na misijo, med katero lovijo Al-Kaidine teroriste in druge pripadnike odpora. WoodWard izpostavlja, da je ameriška vojska s pomočjo nove strategije samo v zadnjih mesecih polovila več sto upornikov.

Novinarju Boobwardu pritrjuje tudi Washington Post, ki se sklicuje na neimenovane predstavnike ameriškega obrambnega ministrstva. Ti so časniku zagotovili, da so s pomočjo mobilnih enot, ki lovijo teroriste, samo v Bagdadu od junija onemogočili 10 vodilnih mož Al-Kaide. Uspeh lova na teroriste stopnjuje sodelovanje sunitskega prebivalstva, ki je zaradi ogorčenja nad krvavimi napadi Al-Kaide na šitiske civiliste pričelo sodelovati z Američani.

Časnik še izpostavlja, da so "možgani" nove strategije utelešeni v akcijski skupini, ki deluje na območju nekdanjega vojaškega letališča Balad severno od Bagdada. V akcijski skupini so združili moči obveščevalci agencij CIA in NSA, forenziki FBI in politični analitiki. "Skupno delovanje v prejšnih desetletjih medsebojno konkurenčnih agencij očitno daje rezultate," še piše Washington Post

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.