Premier države Jusuf Raza Gilani je namesto vznesenih govorov ob dnevu državnosti pripadnikom svoje države povedal le slabe novice. Najnovejši podatki kažejo, da je zaradi poplav prizadetih kar 20 milijonov od 170 milijonov Pakistancev. Veletok Ind, ki v zadnjih dneh zaliva mesta in polja, je na nekaterih področjih širok kar 25 kilometrov, kar je 25-kratnik običajne širine med monsunskim obdobjem. Voda je uničila za več milijard poljščin, uničeni so številni mostovi in prekinjene cestne povezave, po vodi je odplavala energetska infrastruktura.
Bodo poplave odplaknile predsednika?
Jeza ponosnega naroda, enega ključnih igralcev v tem območju sveta, narašča iz dneva v dan, saj so se skorumpirane oblasti le simboličnimi ukrepi spustile v boj z eno najhujših naravnih katastrof, ki so prizadele državo v zadnjih desetletjih.
Analitiki zato vse bolj omenjajo možnost vojaškega udara, ki bi vrgel z oblasti vse manj priljubljenega Zardarija. Ta se je javnosti usodno zameril pred dnevi, ko je nemoteno nadaljeval svojo turnejo po Evropi, medtem ko se je narod doma spopadal z vse večjo katastrofo. Vendar pa bi lahko padec z oblasti državo pahnil v še hujšo katastrofo, saj je država politično trenutno zelo razdeljena, zato utegne že malo večja iskra sprožiti državljansko vojno.
Državo je sicer te dni dosegel drugi poplavni val. Prizadetih je okoli 14 milijonov ljudi, poljedelska območja so izbrisana, na zimo grozi lakota. Veliko nevarnost povzročajo tudi pomanjkanje pitne vode in širjenje nalezljivih bolezni. Iz države zaradi naraščajočega pomanjkanja že poročajo o napadih na konvoje s človekoljubno pomočjo.
Konec tedna naj bi si razmere v državi ogledal tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Moon. ZN je sicer pred dnevi katastrofo v Pakistanu glede na obsežnost razglasil za eno najhujših svetovnih katastrof v zadnjih letih.