"Dilema je, ali bomo pustili, da nam država bankrotira, ali se bomo odzvali. Nihče ne bo plačal za naše dolgove," je zatrdil Papandreu. Obenem je državljane opozoril, da "nobena država ne bo plačala za dolgove Grčije. Nihče drug kot mi sami ne more rešiti naših težav", je še dejal grški premier v svojem odzivu, na vse bolj številne ocene, da bodo morale Grčijo iz težav vleči ostale članice območja skupne evropske valute.
Grški premier sicer od drugih voditeljev evrskega območja ni zahteval finančne pomoči, je pa večkrat pozval k večji solidarnosti. Evrske članice doslej še niso sprejele nobenega konkretnega ukrepa za pomoč Grčiji, na vrhu 11. februarja pa so se dogovorile, da bodo delovale skupaj za zagotovitev stabilnosti evrskega območja.
Neuradno pa so v javnost že prišle informacije, da nemška vlada že pripravlja program pomoči Grčiji. Danes pa je finančni portal Bloomberg objavil novico, da bi Nemčija lahko kupila grške obveznice. To naj bi bilo del 25 milijard evrov vrednega paketa pomoči tej sredozemski državi.
Globoko v dolgovih
Grčija je lansko leto končala s skoraj 13-odstotnim javnofinančnim primanjkljajem in javnim dolgom v višini 120 odstotkov bruto domačega proizvoda, vse večje težave pa ima tudi z zadolževanjem na tujih trgih. Več velikih nemških bank, ki so med največjimi lastnicami grškega državnega dolga, je namreč začasno prenehalo z vlaganjem v državne obveznice.
V banki Goldman Sachs so tudi že izdali oceno, da bo zaradi padca zaupanja vlagateljev v grške obveznice država primorana dobiti oziroma sprejeti neko vrsto zunanje pomoči. Pripravljenost za pomoč sta že izrazila Luksemburg in Francija.