Začetek srečanja voditeljev sedmih najrazvitejših držav na svetu in Rusije, združenih v G8, na japonskem otoku Hokaido je nadvse zgovoren. Predsedniki oziroma predsedniki vlad držav G8 so se sestali s sedmimi predstavniki afriških držav in predstavniki OZN, Afriške unije in Svetovne banke. Srečanje priča o tem, da sta Afrika in lakota v ospredju letošnjega srečanja držav G8, združenja, na katero letijo očitki, da ni prav nobene koristi od njegovega obstoja in še manj od vsakoletnega sestankovanja.
Prazne obljube? |
Voditelji G8 so se pred tremi leti na srečanju na Škotskem zavezali, da do leta 2010 razvojno pomoč za tretji svet dvignejo na 50 milijard dolarjev na leto. Človekoljubne organizacije opozarjajo, da smo od tega cilja še zelo daleč. |
Tudi zaradi takšnih očitkov so že pred začetkom srečanja padle odločne besede in še odločnejši sklepi. Prvi mož Francije Nicolas Sarkozy je sporočil, da "si v 21. stoletju ne moremo in ne smemo privoščiti, da bi kjerkoli na svetu trpeli za lakoto". Dodal je, da morajo revne države imeti dostop do presežkov hrane, ki jih ustvarijo bogate države. Francoskemu predsedniku ob bok se je postavila nemška kanclerka Angela Merkel, ki je svoje besede podkrepila s 500 milijoni evrov takojšnje pomoči za razvoj kmetijstva v državah tretjega sveta.
Za zdaj mirno
|
Potem ko so v soboto in nedeljo v okolici mesta Tojako, kjer poteka vrh G8, nasprotniki politike G8 izvedli tri proteste, ponedeljek mineva mirno. Dostop do Tojaka je sicer onemogočen. |
Udeleženci srečanja se ne bodo izognili niti čedalje aktualnejšim podnebnim spremembah. Generalni sekretar OZN Ban Ki Mun je ZDA pozval, naj postanejo prva sila v boju proti podnebnim spremembam.
Pričakovati je tudi sprejem izjave, s katero bi obsodili zimbabvejskega samodržca Roberta Mugabeja, ki si je na nedavnih predsedniških volitvah, ki niso izpolnjevale niti minimuma demokratičnih standardov, "pribojeval" nov mandat za vodenje države.
Z ZDA nas druži interes, da Iran pripravimo k odvrnitvi od bogatenja
urana.
Dmitrij Medvedjev |
|
Ob robu vrha G8 sta se prvič sestala ameriški predsednik George Bush in njegov ruski kolega Dmitrij Medvedjev. "So teme, pri katerih napredujemo, na primer Iran in Severna Koreja, so pa tudi druge, glede katerih se razhajamo, kot na primer protiraketni ščit in evropske zadeve, pa vendar obstajajo možnosti za dogovor," je po srečanju izjavil Medvedjev, ki ga je Bush označil za pametnega moža. Spomnimo, potem ko se je Bush leta 2001 prvič sestal z Vladimirjem Putinom, je dejal: "Zazrl sem se v njegove oči, videl njegovo dušo in ga ocenil za vrednega zaupanja".