Svet
1565 ogledov

Stavka s senčniki

Plaža Lido di Jesolo (beneška riviera)
O težavah obveščali preko zvočnikov.

V Italiji so sredi glavne turistične sezone danes prvič stavkali najemniki plaž. Številne plaže na Apeninskem polotoku so v znak protesta proti ukrepom pod pritiskom EU, ki naj bi ta sektor odprla za konkurenco, zjutraj odprli dve uri pozneje kot običajno, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

V nekaterih italijanskih deželah, med drugim v Liguriji na severu Italije, se je t.i. stavki s senčniki pridružilo 90 odstotkov najemnikov plaž. Na plaži v Fiumicinu pri Rimu so najemniki, ki so z zvočniki obveščali kopalce o svojih težavah, izvedli flash mob, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Maurizio Rustignoli, predsednik panožnega sindikata Fiba Confesercenti, je dejal, da je bil odziv najemnikov plaž na stavko s senčniki nad pričakovanj. Povedal je, da so se stavki pridružila skoraj vsa najpomembnejša italijanska kopališča v Emiliji-Romanji in Toskani, po vsej državi pa se je stavke udeležilo več kot 80 odstotkov upravljavcev kopališč.

V državni lasti, občine podeljujejo koncesije

Združenje za varstvo potrošnikov Codacons po drugi strani na razmere gleda drugače in je stavko označilo za polomijo. Število plaž, ki so med stavko ostale zaprte, je bilo manjše od pričakovanega, protest pa ni dosegel želenih rezultatov, so poudarili. Dodali so, da se je poziv k stavki sredi poletne sezone izkazal za napačno odločitev, ki so jo zavrnile tako stranke kot upravljavci plaž.

Obale in plaže v Italiji so na splošno v državni lasti, občine pa trenutno podeljujejo nekaj več kot 12.000 koncesij za njihovo upravljanje. Težava je, ker koncesije podeljujejo brez ustreznega razpisnega postopka, ki ga zahteva EU. Koncesije se redno podaljšujejo, pogosto brez prilagoditve cen, včasih pa se praktično prenašajo kot družinsko premoženje.

Bruselj želi, da bi Rim koncesije za kopališča dodelil z javnim razpisom v skladu z direktivo, ki od držav članic zahteva, da zagotovijo pošteno konkurenco in preglednost, da bi se izognili kakršnim koli diskriminatornim praksam, ki bi lahko ogrozile načelo enotnega trga. Italija se je doslej temu upirala.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.