Vse kaže, da je gordijski vozel, ki so ga spletle srbske parlamentarne volitve 11. maja, na katerih sta se tako imenovana proevropski in nacionalistični blok odrezala približno enako, končno presekan. Ivica Dačić, predsednik Srbske socialistične stranke (SSR), ki se do sedaj še ni opredelila za nobenega od blokov, je namreč sporočil: "Glavni odbor stranke je z veliko večino izglasoval sklep o sodelovanju s proevropskimi strankami pri sestavi vlade." Dodal je, da še ne doseženi dogovor o kadrovski sestavi vlade ne ovira več proevropske poti Srbije.
"Zavedam se, da vsi naši volilci ne bodo zadovoljni s to odločitvijo, a stranki se ponuja obetavna priložnost za nov začetek," je optimistično povedal Dačić. Stranke koalicije Za proevropsko Srbijo se na odločitev SSR še niso odzvale.
Od nacionalistov do Evropejcev
SSR, ki je na volitvah požela samo 8 odstotkov glasov, je v povolilnem mešetarjenju
postala jeziček na tehtnici, odločilen in nujen za sestavo bodisi prozahodne bodisi nacionalistične
vlade. Sprva je kazalo, da bodo socialisti presedlali k drugemu taboru, a šele zadnje tedne je
postajalo očitno, da to ni več stranka, ki bi prisegala na izročilo pokojnega srbskega
avtokratskega voditelja
Slobodana Miloševiča in njegovo velikosrbsko ideologijo.
Stranka, ki je bila še ne dolgo nazaj sinonim za mednarodno izolacijo Srbije v času Miloševiče vladavine, je po lastnih izjavah spoznala, da le članstvo v EU prinaša ekonomski razvoj, ta pa izboljšanje življenjskega standarda, česar si prebivalci Srbije najbolj želijo.