Svet
1591 ogledov

Srbija dala zeleno luč spornemu projektu

Srbija rudnik litija Rio Tinto Profimedia
Srbska vlada je prižgala zeleno luč za pridobivanje litija, strateško dragocene kovine.

Srbska vlada je danes sprejela uredbo, ki avstralskemu rudarskemu velikanu Riu Tintu omogoča ponovni zagon projekta pridobivanja litija na zahodu države. Odločitev prihaja le nekaj dni po tem, ko je ustavno sodišče razveljavilo vladno uredbo iz leta 2022 o ustavitvi spornega projekta.

Projektu pridobivanja litija na območju mesta Loznica v dolini reke Jadar na zahodu Srbije, v katerega je bil Rio Tinto pripravljen vložiti 2,4 milijarde dolarjev, so ostro nasprotovali okoljevarstveniki in del civilne družbe. Posledično je srbska vlada v začetku leta 2022 razveljavila sprejeti prostorski načrt za rudnik in projekt ustavila.

Srbsko ustavno sodišče je v četrtkovi odločitvi navedlo, da ne more zaključiti, da vlada ni bila pristojna za izdajo uredbe o prenehanju veljavnosti uredbe, s katero je bil določen prostorski načrt za rudnik. Je pa presodilo, da je vlada prekoračila svoje pristojnosti, s tem ko je uredbo sprejela na način, ki ni v skladu z ustavo ter zakonom o vladi in zakonom o presoji vplivov na okolje.

Vlada v Beogradu je po današnji seji spomnila na odločitev ustavnega sodišča in sporočila, da s sprejetjem uredbe izvaja ukrepe za vzpostavitev pravnega reda v stanje, kakršno je bilo pred sprejetjem uredbe, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Strateško dragocena kovina

Ministrica za rudarstvo in energetiko Dubravka Đedović Handanović pa je danes ocenila, da projekt Jadar predstavlja prihodnost gospodarskega vključevanja Srbije v Evropo. Obenem je izpostavila, da gre za priložnost, da v Srbiji zadovoljijo potrebe po 17 odstotkih kritičnih surovin, potrebnih za električna vozila.

V dolini reke Jadar se po navedbah družbe Rio Tinto nahajajo zaloge litija, ki so med večjimi v Evropi. Gre za strateško dragoceno kovino, ki je bistvenega pomena za proizvodnjo baterij za električna vozila.

Rudnik v Jadarju bi po ocenah družbe lahko proizvedel 58.000 ton litija letno, kar bi zadostovalo za 1,1 milijona vozil oz. za 17 odstotkov evropske proizvodnje električnih vozil.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 4
  • Kmodri_ 22:03 17.julij 2024.

    Srbini si to zaslužijo! Bodo še bolj genetsko degenerirani....

  • Avatar Andrej42
    Andrej42 09:18 17.julij 2024.

    Škoda, da so Srbi spet pokleknili pred Avstralci. Litij bi lahko dali Kitajcem, ki bi v Srbiji naredili tovarno baterij in bi imeli dvojni dobiček, tako pa bodo dobili samo drobtine od Avstralcev.

  • Ender3 21:36 16.julij 2024.

    Jebeš takšno politiko, ki dela proti volji naroda. Še za varnost obstoječih rudnikov ne znajo poskrbeti.